Lazca ve Megrelce şarkılarının söylendiği bir şenlik düzenledi.

Gözden kaçırmayın

Murathan Mungan: Kararım bir ilke konusu, fiyat meselesi değil Murathan Mungan: Kararım bir ilke konusu, fiyat meselesi değil

Laz Kültür Derneği, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla anadillerin yok olmasına dikkat çekmek için, sadece Lazca ve Megrelce şarkılarının söylendiği bir şenlik düzenledi.

UNESCO tarafından 21 Şubat'ın Dünya Anadil Günü olarak kabul edilmesi kapsamında kendi anadilleri olan Lazca ve diğer dillerin yok olmamasına dönük olarak Laz Kültür Derneği, bir şenlik organize etti.

Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen şenliğe çok sayıda kişi katılırken, şenlik programı yaşamını yitiren Laz sanatçı Kazım Koyuncu ve diğer bütün sanatçılar için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından düzenledikleri etkinliğin amacına ilişkin bir konuşma yapan Laz Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Kuyumcu, anadilde konuşmanın önemine vurgu yaparak, yeni nesille anadillerinde konuşulması gerektiğini belirtti.

Kuyumcu, "Dilimizi artık çocuklarımız konuşmadıkları için büyük dedelerimizden ve büyük annelerimizden beri konuşulan dilimiz ölüyor. Ağladığımızda ana dilimizle ağlıyoruz, anadilde yazdığımızda dilimiz daha aydınlık oluyor. Kültürümüz ve ana dilimiz her zaman olsun, diğer dillerle birlikte yaşasın Lazca dilimiz" şeklinde konuştu.

Kuyumcu tarafından yapılan konuşmanın ardındından şenlikte sahne alan Aydoğan Topal, Erdal Bayrakoğlu ve Kurtuluş gibi birçok sanatçı yine güne özel olarak sadece Lazca ve Megrelce şarkılar seslendirdi. Düzenlenen etkinlik, söylenen şarkılar eşliğinde horon tepmeyle son buldu.

KARADENİZ GÜNDEM