Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, "Suriye Hükümeti ile Özerk Yönetim kurumları ve çalışmalarına ilişkin hiçbir anlaşma yapılmamıştır" açıklamasında bulundu.

Suriye Savunma ve İçişleri Bakanlıkları, Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye ordusuna ve Asayiş Birliklerinin de Suriye polisine katılmaları yönünde çağrıda bulunmuştu. Eğitim Bakanlığı da Özerk Yönetiminin sınırları içerisindeki okullarda eğitime devam eden öğrencilerin Suriye hükümetine bağlı okullarda eğitim alabileceğini duyurmuştu.

Üç bakanlığın bu çağrılarına Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi yazılı açıklama ile cevap verdi. Açıklamada, Suriye hükümeti ile sadece Türkiye-Suriye sınırının Türkiye'den korunmasını kapsayan askeri bir anlaşma yapıldığı vurgulandı.

Suriye Hükümetinin çağrılarının çözüne hizmet etmediği belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“QSD Genel Komutanlığı ve Suriye ordusu arasında Rusya sponsorluğu ile varılan anlaşma, sınır hattının güvenliği ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü Türkiye’nin işgal saldırılarına karşı korumayı kapsamaktadır. QSD Genel Komutanlığı ve Özerk Yönetim, daha önce de bu anlaşmanın amacının sınır hattının güvenliği ve Suriye’nin egemenlik hakkı olduğunu belirtmiştir. Özerk Yönetim kurumları ve çalışmalarına ilişkin hiçbir anlaşma yapılmamıştır. Özerk Yönetim’in tüm kurumları ve çalışanları çalışmalarını sürdürecek ve misyonunu her alanda yerine getirecektir. Özerk Yönetim, bunun yanı sıra daha önce de diyalog çağrıları yapmış ve bu çağrıları sürdürmektedir.

QSD Genel Komutanlığı ve Özerk Yönetim, Suriye krizinin gerçek ve kalıcı çözüm için büyük bir adım atmış ve çözüm eli uzatmıştır.
 
Şam hükümetinin savunma, içişleri ve eğitim gibi bakanlıkları, bu çerçevede Özerk Yönetim içerisindeki şahıslara çağrılarda bulunmuştur. Ancak bu yöntem siyasi bir çözüme hizmet etmemektedir. Aksine krizi derinleştiriyor. Şam yönetimi Suriye krizini çözme konusunda ciddiyse, bunu Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi kurumlarına açık bir şekilde dile getirmelidir.
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, DAİŞ’e karşı savaşta 11 binden fazla şehit verdi, 24 binden fazla kişi yaralandı. Hala her gün onlarca kurban veriyor. Suriye’nin neredeyse yarısını terör örgütlerinden temizledi. Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik saldırılarına maruz kalan halka hizmet ettik.
 
Özerk Yönetim yalnızca Suriye birliğinin korunması ve bölgedeki halkların kardeşliği için çalışmıştır. Silahımız teröre karşıydı. Suriyelilere el uzatmıştık. Her zaman halkın kazanımlarını korumak için ağır bedeller ödedik ve mücadelemize devam ediyoruz.
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, siyasi çözüm üreten ve halklar için mücadele eden bütün taraflarla görüşmeye hazırdır. Bütün gücüyle çalışmalarına devam edecek ve çok renkli, demokratik, hak ve özgürlüklere saygı duyulan bir Suriye için çalışmaya devam edecektir."

Kaynak: Artı Gerçek