Japonya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada son füze atışının bugün gerçekleştiği ve kriz masası oluşturulduğu aktarıldı

Kuzey Kore'nin Japon Denizi istikametine doğru yeni bir füze fırlattığı açıklanırken bu füze denemesi ile birlikte Pyongyang'ın 2022 yılı başından bu yana gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 11'e yükseldi.

Japonya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pyongyang'ın bugün yerel saatle 14.40'ta balistik füze olduğu düşünülen yeni bir füze ateşlediği kaydedildi.

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu 'Milletin Sesi' mitinginde konuştu: Ülke elden gidiyor birlikte mücadele etmek zorundayız Kılıçdaroğlu 'Milletin Sesi' mitinginde konuştu: Ülke elden gidiyor birlikte mücadele etmek zorundayız

Füzenin Japonya'nın ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiği belirtilen açıklamada, ayrıntılı bilgi toplamak ve veri analizi gerçekleştirmek için başbakanlık bünyesinde bir kriz masası oluşturulduğu da belirtildi.

Füze denemesi Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanırken Seul'un ABD ile birlikte ayrıntılı bilgi toplamak üzere çalışmalarını sürdürdüğü aktardı. Gerçekleştirilen son füze denemesi ile birlikte Pyongyang'ın 2022 yılı başından bu yana gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 11'e yükselmiş oldu.

SONUNCU FÜZE DENEMESİ BAŞARISIZ OLMUŞTU

Kuzey Kore, 2022 yılının başından bu yana aralarında hipersonik ve kıtalararası balistik füzelerin de bulunduğu 10 farklı füze ateşlemiş, son füze denemesini 16 Mart'ta yapmıştı. Pyongyang tarafından gerçekleştirilen füze denemesinin kısa süre içinde başarısızlıkla sonuçlandığı açıklanmıştı.