Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarıyla Kıbrıs'ta dikkatlerin yeniden odaklandığı Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. 'Kıbrıs Postası’ isimli haber sitesi, araştırmacı yazar Adalı’ya ve eşine hitaben cinayet öncesinde gönderilen tehdit mektubunu yayımladı. 

ARAŞTIRMA DOSYASINA GİRDİ Mİ?

Nikolaos Stelya'nın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, Kıbrıs Postası, mektubun üzerinde herhangi bir tarih bulunmadığını ancak cinayetten kısa bir süre önce gönderildiği düşünüldüğünü yazdı. Hakaret ve tehdit içerikli mektubun dosyalama tarihinde ilse 7 Mayıs 2001 tarihi ve ‘Adalı- Meclis’ ibareleri bulunuyor. Bu durum mektubun, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde 2001'de ikinci kez kurulan ancak sonuçsuz kalan cinayeti araştırma komitesinin evrakları arasında olabileceği olasılığına işaret ediyor.

“Ey Gafiller, Bay, Bayan, Mutlu ve İlkay Adalı" diye başlayan tehdit mektubunun girişinde, "Biz Doğu, Güneydoğu Anadolu'muzda, kahramanca Türklüğe yakışır bir şekilde Ermeni bozuntusu kuyruklu vahşi Kürtlerle uğraşırken, siz Yavru Vatanda karı-koca, hem de basın vasıtasıyla Türkiye ve Türklere karşı adeta Rum yanlısı hareket ve hakaretlerde bulunuyorsunuz” yazdığı görülüyor. 

KARA PROPAGANDA

Mektubun devamında şu ifadeler kullanılıyor: “Kanınız Türk kanı olsaydı kesinlikle yapmazdınız, ne çabuk kahpe Rum'un zulmünü, tecavüzlerini unuttunuz. Sizi Rum çizmesinden kim kurtardı, utanmazlar, kanı bozuklar, unutmayın ki Bir Türk Dünyaya Bedeldir. Anadolu ve Kıbrıs, yüce Türk Milletinindir. Türk kanı taşımıyorsanız, defolun kahpe Rum'a! Sakin olun hareketlerinizi düzeltin."

Tehdit mektubunda dört nokta dikkat çekiyor. Mesajın başlangıcında, Kürt meselesine atıfla 90’lı yıllarda Türkiye’de söz konusu sorunla ilgili güvenlikçi ve şoven anlayış öne çıkarılıyor. Mektubun devamında, Kıbrıs’ta 50’li yıllardan beri barış ve çözüm yanlısı kesimleri karalamak için kullanılan kara propagandaya başvuruluyor; Adalı ve ailesi ‘Rum kanı taşımak’ ve ‘Rum yanlısı hareketle’ itham ediliyor. Ayrıca, Adalı ve ailesine Rum kesimine geçmeleri de 'tavsiye ediliyor'. 

MİLLİYETÇİ JARGON

Tehdit mektubunda ayrıca, Kıbrıs Türk toplumunda sağ ve milliyetçi kesimlerle Ankara’ya yakın kulvarların sıklıkla kullandığı “Türkiye Kıbrıslı Türkleri kurtardı” argümanı da öne çıkarılıyor. 70’li ve 80’li yıllarda Türkiye’de tedavüle sokulan “Yüce Türk”, “Bir Türk dünyaya bedeldir”, “Türk kanı” ve “Yavru Vatan” gibi jargonlar da dikkat çekiyor.