1927 yapımı Zare, canlı müzik eşliğinde gösterilecek...

!f İstanbul'da 19 Şubat Cumartesi gecesi Kürtleri anlatan ilk film olarak bilinen 1927 yapımı Zare, canlı müzik eşliğinde gösterilecek.

İSTANBUL - !f İstanbul 10. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ilk defa geçen sene “Açılım” bölümü altında başlattığı süreci bu yıl “Açılıma Devam” bölümüyle devam ettiriyor.

Bölüm kapsamında izleyici ile buluşacak filmlerden biri ise Kürtleri anlatan ilk film olarak kabul edilen 1927 tarihli Ermeni yapımı film Zare.

Gözden kaçırmayın

Erşan Kuneri-Gibi polemiği: Algöz '2 fırın ekmek yemeliler' dedi, 'Diyete başlamalısın' yanıtı aldı Erşan Kuneri-Gibi polemiği: Algöz '2 fırın ekmek yemeliler' dedi, 'Diyete başlamalısın' yanıtı aldı

Filmin kopyası bir kereliğine mahsus olmak üzere Ermenistan’dan özel izinle çıkarıldı ve festival kapsamında 19 Şubat Cumartesi 19:30’da AFM Fitaş’ta yapılacak gösterimle ilk ve son kez !f izleyicileriyle buluşacak.

Canlı Müzik Eşliğinde Film Deneyimi

Bu özel gösterimi daha da özel kılacak sürpriz ise filmin canlı müzik eşliğinde izlenecek olması. Arpından yayılan tınılarla Kürt müziğini dünyaya sevdiren Tara Jaff film gösterimini daha da unutulmaz bir deneyim haline getirecek.

20 Şubat Pazar gecesi ise The Hall’da “Hatırlamamıza yardımcı olun: Aynur Doğan, Tara Jaff ve Mehmet Atlı Performansı” olacak. Büyülü müziği ve huzur veren sesiyle Tara Jaff, dünya çapında ünü olan Kürt müzisyen Aynur ve Kürt müziğinin prensi Mehmet Atlı bu sefer !f izleyicileri için bir araya geliyor. Giriş ücretsizdir.