Tiyatro Örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nın "Tiyatrolara Destek Projesi" kapsamında bugün Gaziosmanpaşa sahnesinde

Teatra Jiyana Nû’nun sergileyeceği Bêrû (Yüzsüz) adlı oyun "Kamu Güvenliği" gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklanmasına yaptıkları yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada, Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” adlı oyunun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan Bêrû’nun yasaklanması kabul edilemez bulduklarını belirttiler.

Tiyatrocular, “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” oyununun "devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik gücün politik güçten daha etkin ve onun üstünde olduğunu vurgulayan mizahi bir oyun olduğu"nu belirterek şu ifadelere yer verdi:

‘ŞEHİR TİYATROLARININ TARİHİNDE İLKTİ’

"Bu yasak, kadim dillerden Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Türkçe’ye çeviren değerli çevirmen ve tiyatrocu Füsun Demirel bu oyunun tanıtımı için “Şiddet umutsuzluktan ve çözümsüzlükten doğar. Oysa insanlar şiddeti sevmiyorlar. Dans ederek iktidarı değiştirmek ne güzel olur. Zaten eğlenceden, aşktan, neşeden hoşlanmamak budalalıktır.” demişti.

Bu yasaklama bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin hâlâ anlaşılmadığının ifadesi ve sanatın toplum üzerindeki uyarıcı gücünden korkulduğunun yansımasıdır.

Oyun, Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde gösterime alınan ilk Kürtçe oyundu ve kültür insanları tarafından son derece demokratik bir adım olarak görülmüştü. Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğüne ve kadim dillerden Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik  uygulamayı kınıyoruz. Teatra Jiyana Nû yalnız değildir!"