Mehmet Murat Yıldırım / Demokrat Haber

Ünlü Kürt sanatçı Delil Dilanar İzmir'de hayranlarıyla buluştu. Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu Sahnesi'nde konser veren Dilanar'ın performansı salonu dolduran hayranları tarafından ayakta alkışlandı.

delil-dilanar-2

Yaşadığı politik sorunlar nedeniyle 27 yıl boyunca ülkesine gelemeyen Muş doğumlu ünlü Kürt müzisyen Delil Dilanar, Türkiye turnesi kapsamında İzmir'e geldi. Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda sahne alan Dilanar, seslendirdiği Kürtçe eserlerle İzmirli hayranlarına unutamayacakları bir akşam yaşattı. Dilanar ve orkestrasının canlı performansı konsere katılanların yoğun beğenisini aldı.

Konser esnasında sık sık Türkiye ve dünyada savaşların bitmesi gerektiğini belirten Dilanar, İran'daki kadın hareketine selam gönderdi. Dünyadaki tüm Kürtlerin birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Dilanar, "Kürtçenin bugün serbest hale gelmesi Kürt halkının kazanımıdır" dedi.

delil-dilanar-3

Delil Dilanar kimdir?

1973 yılında Muş merkeze bağlı Çukurbağ (Orgunos) köyünde dünyaya geldi.

Kürt Dengbêj Geleneği’nde geçmişle gelecek arasında büyük bir köprü olan Delîl Dîlanar, çocukluğunu bölgenin tanınmış Dengbêj’lerinden amcası Husênê Muşî’nin Dengbêj Konakları’nda geçirdi. Erivan Radyosuyla Kürtlerin müzik tarihine geçen ve yaşayan bir efsane olan Kürt Mey’i üstadı Egîdê Cimo’nun yanında 3 yıl boyunca enstrüman eğitimi alan Dîlanar, bu anlamda gerek Dengbêj’i gerekse de kullanabildiği enstrüman yönüyle Doğu’ya özgün olan “Usta-Çırak” geleneğinin en büyük temsilcileri arasında.

“Dewrêşê Evdî” adlı klasik Dengbêj klamını farklı bir ustalıkla yorumlayarak Kürtlerin gönlünde taht kuran Dîlanar’ın en büyük özelliği ise, tüm müzikal üretimlerini birlikte yaptıkları Müzik Prodüktörü Hakan Akay ile “Neçirvano, Serayê, Serê Tarxan, Zerîyê, Qasimo” başta olmak üzere klasik Dengbêj klamlarını günümüz modern enstrümanlarıyla hem ritimsel hem de harmoni yönünden yeniden yorumlaması.

Dîlanar; “Zerîye”, “Serayê”, “Neçîrvano” ve “Biranîna Dengbêj Hûseyno” albümlerinden sonra 2015 yılının mayıs ayında “Dengbêjname-1” albümünü dinleyicisine sundu.