Yaşar Kemal'e fahri doktora

İstanbul Bilgi Üniversitesi 12 Kasım'ı 'Yaşar Kemal Onur Günü' olarak belirledi...

Yaşar Kemal'e fahri doktora

Romanları 50'den fazla dile tercüme edilen, dünyanın sayılı edebiyat ödüllerine layık görülen Yaşar Kemal'e, İstanbul Bilgi Üniversitesi 'Fahri doktora' unvanı verildi.

12 Kasım'ı 'Yaşar Kemal Onur Günü' olarak belirleyen üniversitede, gün kapsamında etkinlikler düzenlendi. Türk edebiyatındaki vicdanın evrensel simgesi olarak tanımlandığı usta isme fahri doktora verilme gerekçesi de açıklandı.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, 'Yaşar Kemal geçmişimiz, bugünümüz ve özlemlerimizle, ‘biz’. Üstelik bizim –yani İnsanlığın- en duyarlı, en marifetli, en istidatlı halimiz' sözleriyle Yaşar Kemal'in edebiyatını anlattı.

Al Jazeera'de yer alan habere göre törene katılan konuklar arasında Ara Güler, Türkan Şoray, Ali Kırca ve Altan Öymen de yer aldı. Yaşar Kemal'in katılamadığı törende, fahri doktora unvanını eşi Ayşe Semiha Baban aldı.

Törende, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin 'insanlığa, bilim, felsefe, düşünce, kültür ve sanat alanlarındaki eser veya çalışmaları ile eşine az rastlanır nitelikte katkıda bulunmuş, ülke ve dünya barışına yönelik istisnai çabaları olmuş, çalışmaları ile insan hakları ve demokrasinin yaygınlaşmasına öncülük etmiş kişilere' verdiği fahri doktora unvanına dair Yaşar Kemal'in notu da okundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 11:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER