UNESCO parasıyla Hırvatistan gezisi

Tiyatro Festivali yetkililerinden Türkiye Devlet Tiyatroları yetkilileriyle ilgili mektup ortaya çıktı

UNESCO parasıyla Hırvatistan gezisi

Hırvatistan'da düzenlenen ve UNESCO tarafından desteklenen Tiyatro Festivali'nde yaşananlar festival başkanı Zelijka Turcinoviç'in mektubuyla ortaya çıktı.

Zelijka Turcinoviç, festival yerine turistik seyahati tercih eden Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Vekili Zafer Kayaokay'ı şikayet etti.

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı Zeljka Turcinovic’in imzasını taşıyan, açık ve ağır bir dilin kullanıldığı mektupta, iki ismin Hırvat Tiyatro Festivali’ne katılmak üzere davet edildikleri ve masraflarının karşılandığını aktarılıyor.

Sosyal medyada yayılan mektuba göre Birecik ve Kayaokay, oyunları ve seminerleri izlemek yerine, ‘dil bilmedikleri’ gerekçesiyle Türkiye büyükelçiliğine başvurup başkent Zagreb’i gezmek için rehber talep ettiler, etkinliklere de katılmadılar.

Mektupta, festivalin yönetim kurulu üyeleri ve uluslararası konukların bu ‘üzücü’ duruma şahit olduklarını belirten Turcinovic, iki ismin Hırvatistan’a turistik amaçlarla gelmiş olmalarını ‘esefle’ karşıladığını belirterek, Türkiye devletinin itibarını zedelediklerini yetkililere rapor etti.

TARIK GÜNERSEL KÖŞESİNE TAŞIDI

BirGün yazarı Tarık Günersel de Türkiye'nin iitibarını yerle bir eden skandalı "Tiyatrı cenneti" başlıklı yazısıyla gündeme getirmişti. 27 Nisan tarihli köşe yazısında şöyle yazmıştı:

"21-24 Nisan günlerinde Zagrep tam bir tiyatro cennetiydi. Hırvat Ulusal Tiyatrosu 125 yaşında, Mareşal Tito Caddesi’nde. Nikola Tesla Müzesi, Naiv Resim Müzesi, Biten Aşklar Müzesi gezilebilecek pek çok müze arasında. Her biri koru niteliğinde olan parkların yanı sıra.

İki gün erken gittiğimiz için rahatça gezebildik. Davetli olarak masrafları ödendiği halde oyunları izlemek yerine “şehri gezen” (?!), sonra da Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Hırvat Merkezi Başkanı Sayın ’in aleyhine iftira savuran bazı zatlar gibi yapmak yerine."

TURCİNOVİC MEKTUBU TEYİT ETTİ

Gazeteci Dağhan Irak Twitter hesabından, mektubu kaleme alan Zeljka Turcinovic’e bir e-posta atıp doğrulama istediğini yazdı.

Turcinovic’in mektubun doğru olduğunu ve kendisi tarafından kaleme alındığını yazdığını aktaran Irak, Turcinovic’in kendisine yazdığı yanıtı da paylaştı.


Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 16:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER