Tudor Arghezi Şiir Ödülü Metin Cengiz’e

Metin Cengiz, geçen yıl da Melih Cevdet Anday ödülüne de layık görülmüştü.

Tudor Arghezi Şiir Ödülü Metin Cengiz’e

Romanya’da Târgu Jiu’de her yıl 20-22 Mayıs tarihleri arasında verilen “Uluslar arası Tudor Arghezi Şiir Ödülü”ne, bu yıl Türkiye’den Metin Cengiz ve Azerbeycan’dan Cengiz Abdullayev değer görüldü. 80’li yıllar şiirinin önde gelen ismi Metin Cengiz, Yücel Kayıran’ın da vurguladığı gibi “kendi kuşağı içinde, şiir kültürüne, kuramsal yazılarla katkıda bulunan tek şair”. Geçtiğimiz yıl Melih Cevdet Anday ödülüne de layık görülen Metin Cengiz’e ödülü 20-22 Mayıs tarihleri arasında Gorj ilindeki kültür konseyi tarafından sunulacak. Ayrıca ödülü alanlar Târgu Carbunesti kasabasının onur üyeleri olacaklar.

Tudor Arghezi, Rumen ulusal şair ve yazarı olarak kabul ediliyor. Asıl adı Ion N. Theodorescu olan Tudor Arghezi 1880 yılında Bükreş'te doğdu. Eminescu'dan sonra en önemli Rumen ulusal şairi ve yazarı olarak kabul edilir. Güçlü kişisel sesiyle Avrupa şairlerinden bağımsız bir yol izlemiştir. Oltenili bir köylü ailesinin çocuğuydu. İlk şiirleri 1896'da Liga Ortodoxa dergisinde Ion Theo takma adıyla yayımlandı ve ülkedeki simgeci şairlerin önde gelenlerinden Macedonski'nin dikkati çekmeyi başardı. Mistik eğilimleri ağır bastığı için 1899'da Cernica Manastırı'na girdi. 1904'te Linia Dreapta dergisinde yapıtları çıktı aynı yıl İsviçre ve Fransa'ya gitmek üzere yola çıktı. 1905-1910 arasında Freiburg'da teoloji öğrenimi gördü. 1910'da Viata Sociala adlı toplumcu derginin yazarları arasında yer aldı. 1915'te Cronica adlı dergiyi çıkarmaya başladı. Barış yanlısı görüşleri yüzünden şimşekleri üzerine çekti ve savaş karşıtı görüşleri nedeniyle hapsedildi. Almanlara karşı yazdığı bir yazı nedeniyle de Tirgu-Jiu toplama kampında gözetime alındı. Dışarı çıkınca gazeteciliği ve sanatçılığı birlikte yürüttü. 1945'te parlamentoya seçildi ve Yazarlar Birliği başkanlığı görevine getirildi. 1947'de Ulusal Şiir Ödülü'ne lâyık görüldü. 1967'de doğduğu kent olan Bükreş’te öldü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Candan
Halil Candan - 7 yıl Önce

Metin Cengiz'verilen ödül bir önemli kurum ya da kuruluş değildir.Bir meyhane arkadaş grubunun oluşturduğu ve biribiriri karşılıklı ülkelerine davet etmek için bir meyhanede toplanarak yapılmış bir arçıklama sonucunda tesbit edilmiş ve isim basına sızdırılmıştır.Bir akademik kurum ya da Romanya yazarlarlar birliğinden verilen ödül değildir.Sansanyonel bir açıklamanın Türkiye'de büyütülmek istenen haberidir.Bir kahvehanede toplanıp üç şiir yazan az bilinen,birer ikişer kitabı olan kimselerin Nazım Hikmet ödülü dağıtması gibi..Verenler listeyi nerede yapmışlardır?Verenlerin şiirlerini Metin Cengiz dergisinde yayımlamış mı?Orayla ilgili organizeyi yapani kişinin şiirini ŞİİRDEN 'de yayımladılar mı? bakılması..

Mehmet Tenbel
Mehmet Tenbel - 7 yıl Önce

organize işler bunlar. türkiye'de çeşitli organizasyonlara imza atan şahısların evvela şairlikten olmaları ve nihayetinde tüccar mantığı ile kendilerini pazarlamaları ile ilgili... tebrik ederiz.

Yorgun Hamsi
Yorgun Hamsi - 7 yıl Önce

bu sahtekarlardan bıktım usandım artık, şiiri ve kendisi beş para etmez bu adamların kıçına tekmeyi vurmanın zamanı geldi. kahrolsun 80 kuşağının pespaye şaircikleri!

mehmet tenbel
mehmet tenbel - 7 yıl Önce

bilin bakalım tenbeller sizce bu haber metnini kim hazırladı. tabii ki metin cengiz. başka kim olabilir?

sokaktan
sokaktan - 7 yıl Önce

ulen adamın biri ödül alır, ağzınızı boka bular, sırtınızda gezdirdiğiniz tenekeyi çalmaya başlarsınız. yok romanya yazarlar birliği vermemişmiş de... yok metin cengiz kendisi uydurmuşmuş da. hay metin cengiz sizin... demek nobel de düzmece! çünküm yazarlar birliğince verilmiyor. cehaletiniz her kelimenizde gözüküyor. kara çalacağınıza siz de oturun, adam gibi şeyler yapın. götünüze kına yakın.
seksenlere hayıflanıp küfredeceğinize adam olun, yazın.
sümsükler sizi.

izleyici
izleyici - 7 yıl Önce

ya bi kerem şu ağzınızdan akan salyayı kurulayın. hödük herifler. hem akıldan yaya, hem de fiyakaya! böle oyun olur mu? arkadas grbuymuş kolaysa sen de bir grup kur da kap ödülü ve de basına da sızdır gavurun ödülünü.
şu nâzım hikmet ödülü hangi üç şiir yazana verilmiş. münasip bir yerinizden mi alıyonuz siz bu haberleri? yoruma bak. kavede oturmuş da üç kişi. hay o üç kişi sana oturtsa da görsen nas oluyomuş bu işler.
kafanızı kıçınıza sokarsanız aldığınız, uydurduğunuz haberleri ve yorumları kokularıyla daha iyi duyarsınız da belki nedamet getirirsiniz.
verenler listeyi nerede yapmışlarmış? soruya bak, hizaya gel. dersin idiot gruptan gelmiş bir yorum. allaın stüpidi.
sizin baskalarının basarısına duyduğunuz bu hazımsızlık bağırsaklarınızın gürültüsü gibi.
allaın sürüngen herifleri.

kulpçu
kulpçu - 7 yıl Önce

merdvenden inerken nasıl ineriz? dizlerimizi kırarak. peki aynı merdivenleri nasıl çıkarız? yine dizlerimizi kırarak. ama uygun ve farklı şekilde. burada yorum yapan ey siz gafiller! dizlerinizi kırmadan çıktığınızın farkında mısınız? hele küfürbazlar. sanki ayakları kıçlarında geziyorlar. ya hu uzanamadığınız dalı kırmaya kalkışmayın bari! millet malı götürüyor. siz kıçınızı dövüyorsunuz başkasının kıçı deyi.
ya şu övücüler! siz de bari ayağını kıçına sokmuşa uymayın...