Myra-Andriake kazılarında mozaikli kilise bulundu

Kilisede çok sayıda mimari parça ve yazıt olduğu belirtildi

Myra-Andriake kazılarında mozaikli kilise bulundu

Antalya'nın Demre ilçesindeki Andriake antik kentinde yürütülen kazılarda, Millattan Sonra 5-6'ncı yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Bizans dönemine ait tabanı mozaiklerle kaplı kilise ortaya çıkarıldı.

Andriake ve Myra antik kentlerinde eş zamanlı yürütülen kazıların başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk, ortaya çıkarılan yeni buluntular ile ilgili bilgi verdi.

Sputniknews’te yer alan habere göre, Myra Antik Kenti'ndeki kazıların, daha önce keşfedilen Likya dönemi hamamının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarla devam ettiğini anlatan Öztürk, Andriake antik kentinde süren eş zamanlı kazılarda ise "A kilisesi" olarak adlandırılan Bizans dönemi kilisesinin gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

'BAZİLİKAL PLANLI BİR KİLİSE'

Ortaya çıkarılan kilisenin zemininin mozaik kaplı olduğunu ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Üç nefli (birbirinden sütun ya da paye dizileriyle ayrılan mekanlar) bazilikal planlı bir kilise. Zeminin ilk yapıldığı yıllarda tamamen mozaiklerle kaplı olduğunu düşünüyoruz. Bazı kısımlarında mozaikleri sağlam kalmış durumda. Zamanla aşınma ve tahribat söz konusu. Kilisenin duvarları gayet sağlam. Sütunlar devrilmiş ve kırılmış bir durumda ortaya çıkarıldı."

Öztürk, mimari parçalardan özellikle sütun başlarından yola çıkarak kilisenin M.S. 5-6'ncı yüzyıla ait olduğunu düşündüklerini belirterek, kilise içerisinde daha ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazıt parçaları da bulunduğunu söyledi.

Kilisede çok sayıda mimari parça ve yazıt olduğunu dile getiren Öztürk, buluntuların incelenmesinden sonra ait olduğu dönemle ilgili kesin bilgilere ulaşacaklarını kaydetti.

'ROMA DÖNEMİNE AİT SİKKELER BULUNDU'

Myra-Andrieake Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Mehmet Kayhan Murat da Andriake'nin, antik dönemde Akdeniz'deki ticari hareketliliğin yoğun yaşandığı liman olması dolayısıyla önem taşıdığını belirtti.

Murat, bölgedeki kazılarda elde edilen buluntular ve çeşitli şehir devletleri sikkelerinden yola çıkılarak bölgenin uzun dönem önemini koruyan bir ticari merkez olduğunun kanıtlandığını kaydetti.

"Granarium" önünde içlik olarak tabir edilen mekanlarda da kazı çalışmaları yapıldığını anlatan Murat, Roma dönemine tarihlenen seramik parçaları ve sikkeler bulunduğunu, bulguların farklı tarihleme vermesinin, yapıların uzun dönem yerleşim gördüğünü kanıtladığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 10:30

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER