Mozaik restorasyonu Fransa'da böyle, Türkiye'de böyle

Fransızlar nasıl restore ediyor, biz nasıl yapıyoruz?

Mozaik restorasyonu Fransa'da böyle, Türkiye'de böyle

Taş ustası Mehmet Daşkapan, ‘Aramızdaki fark bu, bakın Fransızlar nasıl restore ediyor, biz nasıl yapıyoruz? İkisi de Harbiye’den çıkan mozaik ama resim aradaki tüm farkı anlatıyor” dedi.

Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki Roma dönemine ait mozaiklerin restorasyonunda yaşanan rezaleti ortaya çıkaran taş ustası Mehmet Daşkapan, Hatay’daki mozaik restorasyonuyla Fransa’daki Louvre müzesindeki mozaiklerin restorasyonunu karşılaştıran fotoğrafları gösterdi.

Roma dönemindeki mozaik sanatçıları gibi küçük taşlarla mozaik eserleri yapan Mehmet Daşkapan, yıllardır bu işle uğraştığını söyledi.

Mozaik eserlerin restorasyonunun çok titiz bir çalışmayla yapılması gerektiğini ve ustalık isteyen bir iş olduğunu kaydeden Daşkapan, Hatay Arkeoloji Müzesi ile Fransa’daki Louvre Müzesi’nde yapılan mozaik restorasyonunu karşılaştırarak arada çok büyük fark olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Daşkapan, Hatay’da restorasyon yapanların, mozaiklerin yerleştirildiği alana ayaklarıyla basarak ve oturarak çalıştığının yer aldığı fotoğrafla, Fransa’daki bir müzede mozaiklerin restorasyonunu yapanların bilimsel aletlerle çalışmasını yansıtan fotoğrafı gösterdi.

Daşkapan, “Bu sağdaki mozaik 1934 yılında Harbiye’den çıkarıldı, Fransa’da Louvre Müzesi’nde sergileniyor, diğeri ise yine Harbiye’den çıkarıldı ve Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor” dedi.

İlgili Haber: Hatay Arkeoloji Müzesi'nde restorasyon skandalı: Roma mozaiklerini mahvettiler!

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2015, 10:21
YORUM EKLE