'Kemal Sunal' kararı örnek oldu

Sinema sanatçıları mahkemeye gidecek...

'Kemal Sunal' kararı örnek oldu

Yargıtay'ın Kemal Sunal filmlerinin kullanımı ile ilgili kararı sinema sanatçılarını memnun etti. Kararın emsal oluşturduğunu belirten oyuncular, telif haklarını mahkemelerde aramayı öngörüyor.

Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Hülya Koçyiğit, yargının Kemal Sunal kararına dayanarak oyuncuların dava açabileceğini ifade etti. Ediz Hun ve Fikret Hakan ise telif hakları için mahkemelere bireysel değil toplu başvuruların daha uygun olacağını; burada sinema derneklerinin önemli rol oyanayacağını vurguladı.

'Turist Ömer' tiplemesi ile belleklerde yer edinen Sadri Alışık'ın oğlu Kerem Alışık da babasının filmlerinden doğan hakları hukuk çerçevesinde arayacaklarını duyurdu.

Filmleri ekranlarda tekrar tekrar yayınlanan Kemal Sunal'ın ailesi 'Düttürü Dünya' ve 'Yoksul' filmlerinin yapımcısı Şerafettin Gür'e tazminat davası açtı.

Davaya bakan İstanbul 1. Fikir ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi, ailenin komedyene ait filmlerin yeni gösterimlerinden telif almasına karar verdi.

Filmin gelirlerinden Gür'ün tek başına yararlanmasının hakkaniyet ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine aykırı olduğuna kanaat getiren mahkemenin kararı Yargıtay tarafından da onaylandı. Yargıtay'ın bu onayı Yeşilçam'da memnuniyetle karşılandı.

Ekranlarda devamlı filmleri dönen sinema sanatçıları, Sunal ailesi gibi hukuk yoluna başvuracak.

Kemal Sunal filmlerinin kullanım kararı ile ilgili açıklamalarda bulunan ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit, "Burada emsal söz konusu ise taraflar haklarını arama durumundadır." dedi.

Telif hakları alanında kanun ve kuralların tam olarak uygulanamadığından yakınan Koçyiğit, şunları kaydetti:

"Bu sebeple oyuncular, daha evvel filmler ile ilgili haklarını yapımcılara devretti. Kuşku yok, Kemal Sunal kararının ardından hepimiz buna uygun hak arama yoluna gireceğiz. Tabii burada makul olmak, hakikate uygun davranmak gerekiyor. Zararın neresinden dönülürse kardır. Filmlerin televizyonda gösteriminden doğan haklar, bu dönemden itibaren başlasa da kardır. Geride bıraktığımız senelerde yapılan göisterimden taleplerimiz hakikate uygun olmayabilir. Ama bu dönemden itibaren televizyonda yayınlanacak filmlerden sanatçılara getirisinin olması uygundur. "

Filmleri için yargı yoluna gitmeyi ele aldığını ancak şu an için bir girişimde bulunmadığını aktaran Koçyiğit, "Telif Yasası ile ilgili beklediğimiz ilave bir kanun var. Yeni yasama döneminde gündeme gelecek. Ondan sonra ne yapıp yapmayacağımız belli olur. Dileğim pek çok kanunda olduğu gibi bu yeni kanunun uygulanmasında sorun olmamasıdır. " ifadelerini kullandı.  

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2012, 00:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER