İşçi Filmleri Festivali, 'cesaret' teması ile başladı

Bu yıl 'cesaret' teması ile düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin kokteyl ve film gösterimi ile başladı

İşçi Filmleri Festivali, 'cesaret' teması ile başladı

12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin Adana ayağı, 'cesaret' teması ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde başladı.

Film müziklerini seslendiren grup Terane'nin sahne aldığı gecede konuşan sinema sanatçısı Rıza Akın Yılmaz Güney'e kadar Türkiye'de Hollywood'un etkisinde onu taklit eden filmler filmlerde bizim olmayan hikayelerle halkın şekillendirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Yılmaz Güney'in Adana'da çekilen "Umut" filmi ile sokakta yaşayan insanları anlattığını dile getiren Akın, Yılmaz Güney'in bizim olan hikayeleri anlattığını ifade etti.

'ASLOLAN EMEK SERMAYE ÇELİŞKİSİNİ ORTAYA KOYMAK'

Son günlerde televizyonlarda yine halkın olmayan yaşamların dizilerde anlatıldığını, Türkiye'nin geçmişine dair olmayan hikayeleri anlatıldığını söyleyen Akın, aslolanın sokaktaki insanın hikayesini, emek sermaye çelişkini net olarak ortaya koymak olduğunu dile getirdi.

2 GÜN BOYUNCA ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK

Festival komitesi adına Burhan İlkılıç, bu yıl festivalin "Cesaret Bulaşıcıdır" temasıyla düzenlediklerini belirterek 2 gün sürecek festival boyunca 6 noktada 20 film ile 8 kısa filmin sergileneceğini bilgisini verdi.

Festivalin açılışında Emine Emel Balcı'nın yönettiği "Nefesim kesilene kadar" filmi gösterildi. Programın yarınki akışında Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gün boyunca işçi film gösterimleri, Akustik Kültür'de gün 12.00'dan itibaren kısa film gönderimleri, Eğitim Sen'de 14.00'da KHK ile ihraç edilen eğitimci Şahin Kelleci ve yönetmen Zafer Özgentürk'ün hazırladığı "Döneceğiz" belgeseli, ve akşam 18.00'da Halkevleri'de HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve kapatılan ÇHD Adana Şube Başkanı Sefa Aydoğan'ın katılımı ile Tahir Elçi belgeselinin ardından söyleşi gerçekleşecek.

Festivalin son günü olan pazar günü 13.30'da Akustik Kültür'de Yönetmen Kazım Kızıl'ın katılımı ile "Video aktivizm atölyesi" olacak.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 11:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER