'Genç Karl Marx' sinemalarda

Karl Marx'ın gençliğini konu alan 'Genç Karl Marx' adlı film, Türkiye'de az sayıda salonda gösterime girdi

'Genç Karl Marx' sinemalarda

2005 yılında Ruanda soykırımı hakkındaki “Summertimes in April” filmiyle dikkat çeken Haitili yönetmen Raoul Peck’in yeni filmi “Le jeune Karl Marx” (Genç Karl Marx) bugün gösterime girdi.

Ancak film, ülke genelinde yalnızca 18 salonda izlenebilecek. Film, Marx’ın 1844-1848 yılları arasındaki hayatını konu ediniyor. 

Fransa, Almanya ve Belçika ortak yapımı olan filmin senaryosu, Jacques Rivette filmlerinden tanıdığımız Pascal Bonitzer tarafından yazıldı. Filmde Karl Marx rolünü, daha önce “Soysuzlar Çetesi” filminde de yer alan August Diehl; Friedrich Engels rolünü Stefan Konarske ve Karl Marx’ın eşi olan Jenny von Westphalen rolünü ise Vicky Krieps canlandırıyor.

Film, Marx’ın 26 yaşında eşiyle birlikte sürgündeyken Engels ile tanışmasını ve birlikte çalışmalarını anlatıyor. Film aynı zamanda, dönemin siyasi atmosferini de betimliyor. Yönetmen Peck, bir söyleşisinde filmi “geleneksel yaşlı ve sakallı devrimci ikon karikatürüne başvurmaktan kaçınarak, 20. yüzyıl ve sonrasının dünyasına sıra dışı bir etki yapan genç ve iddialı aydınların olgunlaşmasını anlatıyor” sözleriyle anlattı.

Filmin izlenebileceği salonlar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:07
YORUM EKLE