Dresden Senfoni Orkestrası: Aghet konserinin iptal edilmesi acı verici

Bakanlıksa kararı savundu. 

Dresden Senfoni Orkestrası: Aghet konserinin iptal edilmesi acı verici

Dresden Senfoni Orkestrası Genel Müdürü Markus Rindt, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın İstanbul'daki Aghet konserini iptal etmesini, 'sürpriz ve acı verici' diye tanımladı.

Dresden Senfoni Orkestrası Genel Müdürü Markus Rindt, Kuzey Alman Radyo-TV Kurumu'na yaptığı açıklamada, konserin iptal edilmesinin kendileri için sürpriz olduğunu söyleyerek, "Konser Dışişleri Bakanlığı ile birlikte bir yıldır planlanıyordu" dedi. Konsere davet edilenlerin Dışişleri Bakanlığı ile görüşülerek çağrılmadığını doğrulayan Rindt, "Bakanlık resmi olmayan bu konser için davetiyeleri göndermekte gecikti" dedi. 

Rindt konsere Türkiye'den üst düzey politikacıların davet edilmesinin kendileri için önem taşıdığını bu nedenle üst düzey siyasetçilere davetiye gönderildiğini belirtti. 

Dresden Senfoni Orkestrası 13 Kasım'da İstanbul'daki Alman Başkonsolosluğu'nda verilmesi planlanın konsere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu davet etmişti.

BAKANLIK İPTAL KARARINI SAVUNDU 

Alman Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, konserin iptal edilmesi kararını savundu. Bakanlıktan bir sözcü, konsere Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi üst düzey politikacıların davet edildiğini, bunun olağandışı bir durum olduğunu belirtti. Sözcü esesan böyle bir projeye sevindiklerini, Federal Hükümet'in Ermenilerle Türkler arasında barışın sağlanmasına katkıyı desteklediği belirtilerek, bu konuda (konser) uygun bir zaman belirlenmesine çalışılacağını kaydetti.

Dresden Senfoni Orkestrası'ndan müzisyenler konserin iptal edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'e yönelik bir mektup kaleme aldı. Mektupta konserin ertelenmesi yönündeki öneri eleştirilerek, "Bunun bir mantığı yok, zira Türkiye'de bir mucize olmazsa, bu yasama döneminde durumun iyileşmeyeceği kesin" denildi.

Saksonya Eyaleti Kültür Bakanı Eva-Maria Stange de iptal kararının üzücü olduğunu söyleyerek, konserin Türk ve Ermeni halklarının barışması amacına hizmet ettiğini belirtti.

Alman Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, konser davetiyelerinin Alman Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisi olmadan hazırlanıp yollandığını belirterek, 13 Kasım'da İstanbul Başkonsolosluğu'nun mekan olarak kullanılamayacağını belirtmişti.

Aghet-Ağıt konseri 'Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü' vesilesiyle hazırlanmıştı.

KAYNAK:  Deutsche Welle Türkçe 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 23:35

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER