Diyarbakır'da her şeye rağmen Duman konseri

Provokasyon ihtimaline rağmen konser sorunsuz gerçekleşti...

Diyarbakır'da her şeye rağmen Duman konseri

Diyarbakır'da Hizbullah ve AKP'ye yakın İslamcı örgütlerin tepki gösterdiği ve konserinin iptal edilmesini istediği Duman Grubu, kentte sahne alıp konserini verdi. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı konserde gençler grubun söylediği şarkılarla eğlendi, provokasyon girişimi boşa çıkarıldı.

Duman Grubu'nun 'Rezil' adlı şarkısında 'Lem yelid ve löp yutar' sözlerinin yer almasına Hizbullah ve AKP'ye yakın İslamcı örgütler tepki gösterdi.

Grubun Diyarbakır'da verdiği konser öncesi, sivil toplum örgütleri konserin iptal edilmesi için açıklamalar yaptılar. Bazı sivil toplum örgütlerinin tepkilerine rağmen Duman Grubu, Diyarbakır'daki konserini iptal etmeyerek sahne aldı. Aynı gruplar daha önce de Diyarbakır’da bir güzellik yarışmasını iptal ettirmişti. Ardından "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri bahanesiyle kentte gençler arasından çatışmalar yaşanmıştı. Oluşan güvenlik tehdidi ve provokasyon ihtimaline rağmen konser sorunsuz gerçekleşti.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ VARDI

Kentteki bir tesisin bahçesinde konser verecek olan grubun hayranları konserin verileceği alanı doldurdu. Polis, aşırı dinci provokasyon ihtimali nedeniyle konser alanında sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Konser öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Duman Grubu solisti Kaan Tangöze, birçok tepkiye rağmen kente geldiklerini, herkesin görüşüne saygı duyduklarını ve konseri yapacaklarını açıkladı. Tangöze, şöyle dedi:

"Buraya bir sürü insan geldi. Biz dinleyicilerimizin olduğu her yere gidiyoruz. Her yerde de çalmak istiyoruz. Tepkiler de olacak tabi demokratik bir ülkedeyiz. Söyleyecekler tabii ki söyleyeceklerini. Ancak konser bir güzellik, bir hoşluk paylaşılması için yapılıyor. İstemeyen konsere gelmez, konseri protesto eder. Ama gelenler de varsa onların rahat bir şekilde konseri seyretmesini sağlamalıyız. Zaten baştan yanlış anlaşılma oldu. O parçada zaten alay, malay söz konusu değil. Dinden hiç bahsedilmiyor. Konu tamamen politik, siyasi bir parça. Birkaç yerde konserimiz iptal oldu. Buna çok üzüldük, yazık. Dün Mardin'deydik, bugün de Diyarbakır'dayız. O da güzel geçecek. İptal olan konserlerimize de yazık oldu. Onlar da kendilerine çeki düzen versinler biz de gidip çalalım oralarda."

SOSYAL MEDYADA KONSER İPTAL SÖYLENTİSİ

Grubun sahneye çıkmaya hazırlandığı dakikalarda sosyal medyada konserin iptal edildiği yönündeki söylentilere aldırış etmeyen Duman hayranları alanı doldurdu. Grup, saat 20.30'da sahne alırken, hayranları büyük sevinç yaşadı. Yaklaşık bin 500 kişi, grubun söylediği şarkılarla coşup, eğlendi. Konser olaysız şekilde sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 17:36
YORUM EKLE