Can Bonomo Dışişleri Bakanlığı’nın ‘siyaseti’ mi?

Türkiye’de her şey ‘devlet projesi’ çıkıyor…

Can Bonomo Dışişleri Bakanlığı’nın ‘siyaseti’ mi?

Geçtiğimiz günlerde Habertürk’te Umur Talu, Beyrut Amerikan Üniversitesi profesörü Ahmed Musalli’nin sözlerini aktarmıştı: “Bir tarafta İran, Suriye, Hizbullah, birtakım İslami hareketler. Diğer tarafta, S. Arabistan, Türkiye, Katar, tüm Körfez ülkeleri ve muhtemelen İsrail!” (Yazının tamamı burada)

Son dönemde Türkiye’nin Suriye, Irak ve İran konusunda aşırı müdahil bir tavra bürünüp İsrail konusunda ise sesliğe çekildiği de dikkat çekiyordu. Eurovision'da Türkiye'yi kimin temsil edeceği konusunda da siyaset yapıldığı iddiası ortaya atıldı.

Habertürk'ün iddiasına göre Dışişleri bakanlığı TRT'ye 3 Ocak tarihinde bir yazı yolladı. Bu yazı ile Musevi asıllı pop sanatçısının Eurovision’da Türkiye'yi temsil etmesi istendi.

6 Ocak'ta Can Bonomo kararının açıklanmasının ardından yine Dışişleri'nin talebi üzerine Fransız yönetmen Claude Lanzmann'ın çektiği Yahudi soykırımını anlatan "Shoah" belgeseli de TRT'de yayınlanmaya başlandı.

6 BÖLÜM YAYINLANACAK

Belgeselin ilk bölümü Neve Şalom Sinagogu'nda düzenlenen Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü'nün arifesinde, 26 Ocak'ta yayınlandı.

9.5 saatlik Shoah (Soykırım) belgeseli, ilk kez bir Müslüman ülkede ekranlara getirildi. 6 bölüm halinde yayınlanacak belgeselin şiddet içeren bazı bölümleri kesilecek. TRT'nin belgesel kanalında her perşembe saat 23.00'te gösterilecek olan 1985 yapımı belgesel 11 yılda tamamlandı. Türkçe altyazıları, ırkçılığa karşı eğitimle mücadele etmeyi hedefleyen uluslararası bir organizasyon olan Aladdin Projesi'nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

YÖNETMEN MEMNUN

SHOAH'ın Fransız yönetmeni Claude Lanzmann ise belgeselin Türkiye'de TRT tarafından yayınlanacak olmasını "tarihi bir olay' olarak nitelendirdi ve "Öncü bir çalışma gerçekleştiren Türkiye'nin cesaretini ve kararlılığını takdir etmek gerekiyor" dedi.

İŞİN ASLI

Lanzmann Fransa'daki soykırım yasasını ise "akılsızca" diye niteledi, Türklerin enseye tabanca tehdidinden etkilenecek insanlar olmadığını, kendi geçmişleriyle yüzleşmeye karar verdikleri zaman bunu yapacaklarını belirterek "Yılmaz Güney'in bir başyapıtı karşısında ağlayabiliyorsam, Türklerin de kendi tarihleriymiş gibi, Shoah karşısında ağlayamamaları için bir neden görmüyorum, çünkü bu insani yönümüze hitap ediyor" dedi.

YAHUDİ FRANSIZLAR KİMİ DESTEKLEDİ?

Fransa Senatosu'nda kabul edilen Ermeni soykırımını inkârı suç sayan yasa ile ilgili Fransa'da yaşayan Yahudilerin Türkiye'yi desteklediğini belirten yetkililer, "Bu belgeselin ilk kez bir Müslüman ülkede yayınlanıyor olması da çok önemli. Bu bir devlet projesi. Türkiye'nin mevcut İsrail yönetimiyle anlaşmazlıkları olsa da İsrail halkıyla hiçbir sorunu yok ve bu ilişkiler çok eskiye dayanıyor" değerlendirmesini yaptı.

OVADİA: GÜZEL İŞ, KUTLAMAK LAZIM

Eski Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvio Ovadia, Holokost anma gününe denk gelen iki kararla ilgili olarak Habertürk'e şunları söyledi: "Shoah'ın TRT'de gösterilmiş olması çok yerinde. İsrail'le ilişkilerle hiçbir ilgisi yoktu. Can Bonomo'nun seçilmesinin de bununla bir ilgisi yok. Her halde uygun görüldüğü için seçilmiştir. Özellikle seçildiyse de daha pozitif bir imaj seçilmiştir. Siz ayrımcılık yapmıyorsanız, bunun ispatı olabilir. Türkiye'nin imza atmış olduğu 27 Ocak'ın Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak kabul edilmesiyle ilgili bugüne kadar pek bir şey yapılmamıştı. En güzel yapılan iştir, gerçekten kutlamak lazım."

DIŞİŞLERİ'NDEN HOLOKOST MESAJI

Dışişleri Bakanlığı BM Holokost Kurbanlarını Anma Günü'nde birde yazılı açıklama yaptı, mesaj özetle şöyle: "Bu anma günü ayrıca, karşılıklı anlayış, hoşgörü ve bir arada yaşama kültürünü içerecek bir geleceğe doğru bize rehberlik etmekte, bu doğrultuda ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve antisemitizmle mücadele konusunda doğru dersler çıkarmanın önemini hatırlatmaktadır. Bu vesileyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi tarafından hedef alınan, çok sayıda hayatı kurtaran ve böylece tarihimizle gurur duymamızı sağlayan diplomatlarımızı da saygı ve rahmetle anıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2012, 16:37
YORUM EKLE