Aynur Doğan’dan yeni albüm: Hawnıyaz

Aynur Doğan'ın yeni albümü raflarda

Aynur Doğan’dan yeni albüm: Hawnıyaz

Aynur Doğan, Sony Music etiketiyle yayınlanan ve her biri birer müzik ziyafeti verecek olan beş şarkıyı müzikseverlerle buluştuğu bu albümde, doğaçlama sanatının ustalıkla kullanılarak yeni bir boyuta taşındığı arşivlik bir çalışma ortaya koyuyor.

‘HAWNİYAZ’DA VİRTÜÖZLER BİR ARADA

Doğu ve batı müziklerinin renklerini yorumlayarak müzikal bir ifade ortaya koyan Doğan, “Hawniyaz” albümünde; uluslararası arenada saygı gören bir kemençe virtüözü olan İranlı Kayhan Kalhor, tambur ustalığı ve deneysel müziğe yaratıcı yaklaşımlarıyla bilinen tambur ustası Cemîl Qoçgîrî ve post-bop’tan etno-caz’a, birçok müzik türüne hakim olan Azeri piyanist Salman Gambaro ile oldukça güzel bir uyumu ve dinleyeni kendi coğrafyalarında yolculuğa çıkaran müzikal bir lezzeti dinleyiciyle buluşturuyor.

FARKLI PROJELERİN DE SİNYALİNİ VERİYOR

İranlı kemençe ustası Kayhan Kalhor ve Aynur’un 2012 yazında Osnabrück’te tanışmasının ve geleneksel müziğe olan sevdaları ile Kürt kökenleri aracılığıyla bir araya gelmelerinin ardından, Azeri caz piyanisti Salman Gambarov ve Kürt tambur ustası Cemîl Qoçgirî ile hep birlikte doğaçlama caz yapmaya başlayan dörtlü, aralarındaki etkileşim ve doğaçladıkları müzik ile hem kendilerini, hem de dinleyenlerini hayran bırakmışlardı. Doğaçlama gelişen bu etkileşimin ardından, uzun süreli birlikte müzik yapma kararı almaları üzerine ortaya çıkan “Hawniyaz” aynı zamanda geleceğe dair yeni ve farklı projelerin de sinyalini veriyor. (Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER