Aşık Veysel'in sazını kırdılar!

Kültürpark'a 10 heykel yapıldı

Aşık Veysel'in sazını kırdılar!

İstanbul Avcılar'da açılış için son hazırlıkları yapılan Kültürpark'taki 10 heykel arasında bulunan Aşık Veysel'in heykelindeki sazının sapı kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce kırıldı.

Avcılar Belediyesi, daha önce otopark olarak kullanılan alanı ‘Kültürpark’ olarak yeniden düzenledi. Oluşturulan bu alana her biri alanlarında önemli 10 ismin anısını canlı tutmak ve genç nesillere tanıtmak için heykellerini yaptırdı.

Çevre düzenlemeleri devam edilen ve henüz açılışı yapılmayan parka anıtlar getirilerek dikildi. Halide Edip Adıvar, 20’nci Yüzyıl’ın en önemli sopranolarından Leyla Gencer, sinema-tiyatro oyuncusu Adile Naşit, ilk kadın halk müziği solisti ve ilk kadın şef Neriman Altındağ Tüfekçi, Sivas’taki Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen Edibe Sulari, Nazım Hizmet, ressam, karikatürist, yazar, film yönetmeni Abidin Dino, halk ozanı Aşık Veysel, şair-gazeteci Ahmet Arif ve roman-öykü yazarı Yaşar Kemal’in heykelleri dikildi.

Ancak sabah parktan geçenler Aşık Veysel’in elindeki sazın sapının kırık olduğunu görünce şaşırdı. Avcılar Belediyesi anıtta en kısa sürede çalışma yapılacağını, hatıra fotoğrafı çektirenlerden birisinin asılması sonucu kırıldığı sanılan heykelin en kısa sürede onarılacağını açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 11:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER