Agire Jiyan'dan 'Çapulcular'a Kürtçe şarkı

MKM gruplarında Agire Jiyan, direnişçilere 'Çapulci' adlı şarkısıyla sesleniyor...

Agire Jiyan'dan 'Çapulcular'a Kürtçe şarkı

Kardeş Türküler, Boğaziçi Caz Topluluğu ve New York'lu Çapulcular'ın ardından Agire Jiyan da "Çapulci" şarkısıyla direnişin sesi oldu.

Taksim'de 17 gündür hükümetin tehdit ve hakaretleri ile saldırılarına karşı süren direniş, yapılan şarkılarla sanat alanında da ölümsüzleşiyor.

Kardeş Türküler, Boğaziçi Caz Topluluğu, New Yorklu Çapulcular'ın ardından Mezopotamya Kültür Merkezi gruplarından Agire Jiyan da "Çapulci" şarkısı ile direnişin sesi oldu.

Grup, Başbakan'a "Erdoğan, Erdoğan/Çapulçi hat lı meydan/ Ji çapulçi netırse/dıxwazin demokrasi/Ew dixwazim azadi” diye sesleniyor. (Erdoğan, Erdoğan / Çapulcular meydana geldi / Çapulcular korkmuyor / Demokrasi ve özgürlük istiyor")

TENCERE TAVA HAVASI

Kardeş Türküler, tencere, tava, kaşık ve bardakları enstrüman olarak kullanarak "Tencere tava havası" şarkısı yaparak, Başbakan Erdoğan'ın "Tencere tava, hep aynı hava" sözüne yanıt vermişti.

ŞİMDİ İSTANBUL'DA OLMAK VARDI

New York'lu Çapulcular, "Şimdi İstanbul'da olmak vardı" şarkısını, Taksim direnişine uyarlayarak yeniden seslendirdi, bir de klip çekti.

Şarkı, "Biz New York'lu Çapulcular, sokaktaki kardeşlerimiz, eşimiz, dostumuz ve hiç tanışmamış olsak da şimdiden ailemiz gibi sevdiğimiz direnişçi kardeşlerimize sevgiyle ve saygiyla" notuyla yayınlandı.

Boğaziçi Caz Korosu ise "Şekerli misin" ve "Kızılcıklar oldu mu?" halk türkülerini yeniden yorumlayarak direniş yerinde binlere söylemişti. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2013, 09:56
YORUM EKLE