Kürtler ve dillerine dönük baskı ve saldırılara karşı 45 kültür sanat örgütü, meslek gurubu, yayınevi, sivil toplum örgütü ve platform tarafından yazılı ortak açıklama yapıldı.

“Neredeyse Kürtlerin ve Kürtçenin hedef alınmadığı bir gün geçirmemekteyiz” denilen açıklamada, Celadet Alî Bedirxan Kütüphanesi’nin kayyım tarafından yıkıldığı hatırlatıldı.

Belediyelere atanan kayyımların ilk iş olarak Kürtçe tabelaları indirdiğine değinilen açıklamada, “Kürtçeyi belediye sitesinden kaldırmak, Kürtçe kütüphaneleri yıkmak ve ellerine geçen her fırsatta Kürtçeye saldırmak oldu” vurgusu öne çıktı.

‘AYRIMCILIK POLİTİKALARINA SON’

Ankara’da Barış Çakan’ın Kürtçe şarkı dinlediği için öldürüldüğü anımsatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu hazin öldürülme olayının nedeni ne olursa olsun verilen tepkiler Kürt halkının ve demokratik kamuoyunun Kürtlere ve Kürtçeye karşı başka ırkçı bir saldırının yaşanmasını asla kabul etmediğini ve etmeyeceğini göstermektedir. Irkçı saldırıların failleri kim olursa olsun Kürt halkı ve Türkiye kamuoyu, Kürt halkı ve Kürtçeye yapılan ırkçı saldırıların sorumlusu olarak sistematik bir şekilde yürütülen nefret ve ayrımcı politikaları görmektedir. Kürt diline ve Kürtlere karşı yapılan saldırılar motivasyon ve cesaretini bu politikalardan almaktadır. Gerçekleşen ve cezasız kalan bu tür saldırılar hakkında etkin bir soruşturma yürütmek, nefret ve ayrımcılığa dayanan politikalara son vermekten geçmektedir.”

AÇIKLAMA YAPANLAR

Açıklamada imzası olan örgüt, platform ve sivil toplum örgütleri şunları:

"Amed KESK Şubeler Platformu, Amidart Kültür&Sanat Topluluğu, Avesta - Komeleya Çand û Ziman, Aryen Sanat Atölyesi, Bahar Kültür Sanat Merkezi, Beksav, Chalak Events Platformu, Dengê Meyman Sanat Atölyesi, Dicle Kültür Sanat Derneği, DİSK Bölge Temsilciliği, Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê (Komeleya Lêkolînên Kurdî), Gölge Kültür Merkezi, Koma Bajar, Komeleya Berî Her Tiştî Zarok, Komeleya Ferat ji bo Lêkolînên Çand û Ziman, Komeleya Lêkolînê ya Ziman û Çandên Mezopotamyayê, Komeleya Wêjekarên Kurd, Ma Music, Mîkaîl Aslan, Navenda Çanda, Mezopotamyayê Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Selîm Temo, Seyr-î Mesel, Şanoya Bajêr a Amedê, Şanoya Mencel, Şanoya Tov, Şa Performans, Şanoya Hekta Hêvî, Şermola Performans, Teatra Nûpelda, Teatra Jiyana Nû, Tiyatro Ritüel, AMED İKK, Tora Ziman û Çanda Kurdî, Weşanên Ar, Weşanên Aram, Weşanên Aryen, Weşanên Azad, J&J, Weşanên Kurdistan, Weşanên M, Weşanên Sîtav, Weşanên Tevn, Za Kültür Sanat Merkezi."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı