Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından siyaset gündeminde yaklaşan seçimlerin akıbeti de tartışma konusu oldu.

Aynı saldırgan yine HDP İstanbul İl Binası'nı hedef aldı Aynı saldırgan yine HDP İstanbul İl Binası'nı hedef aldı

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre; AKP kulislerine göre seçimlerin planlandığı gibi 14 Mayıs’ta yapılması ya da zamanında 18 Haziran’da gerçekleşmesi ile "seçimlerin ertelenmesi" için bir süreç başlatılması olmak üzere 3 konuda da değerlendirme yapmak için en az 10 günlük sürenin daha geçmesi gerekiyor.

Sağlıklı bir karar almak için deprem bölgesindeki gelişmelerin, kurumların durumunun, partinin sahadaki durumunun ölçülmesi, olası bir erteleme süreci için de hukuki yönden çalışmaların tamamlanması gerektiği kaydediliyor.

AKP'li isimler; 6 Şubat’ta gerçekleşen depremle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), "Bu seçim sağlıklı yapılabilir mi?" sorusunun sorulabileceği, YSK’nin vereceği olumsuz bir kararla bir ertelemenin yolunun açılabileceği konuşuluyor. Deprem sonrası 1 milyonun üzerinde kişinin başka kentlere gittiğini, bu durumun seçmen iradesini, demokratik temsili sakatlayacağını söyleyenler YSK’nin bunu değerlendireceğini kaydediyor.

Bir başka görüşte ise "Biz şu en son açıkladığımız yerdeyiz. O da seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması. Henüz yeni bir değerlendirme olmadı. Bir değişiklik olursa Meclis'te uzlaşma aramak şart. Ama şu an gündemimizde yok" değerlendirmesinde bulunuluyor.