'Kriz kahini' olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini, 'Mega tehditler' isimli yeni kitabının tanıtımı için Alman dergisi Der Spiegel ile konuştu.

Demokratik sistemlerin hayatta kalıp kalmayacağına dair bir soruya yanıtında Türkiye örneği veren Roubini, "Endişeliyim. Demokrasiler, büyük şoklar karşısında kırılgan. Her zaman 'Ülkeyi ben kurtaracağım' diyen ve her şeyin suçunu yabancılar atan maço bir erkek var. Putin'in Ukrayna'da yaptığı şey tam olarak buydu. Erdoğan bunun aynısını önümüzdeki yıl Yunanistan'la yapabilir ve bir kriz yaratmaya çalışabilir çünkü bunu yapmazsa seçimi kaybedebilir" dedi.

Artı Gerçek'in aktardığına göre, "Üçüncü Dünya Savaşı fiilen başladı" ifadelerini kullanan Roubini, savaşın Ukrayna ve siber dünya üzerinden başladığını belirtti.

Roubini, gelecekte ticaret, finans, teknoloji ve internet dahil her şeyin ABD ile Çin arasında ikiye bölüneceği tahmininde de bulundu.

'ÇARPIŞMADAN ENDİŞE DUYULUYOR'

Roubini'nin söyleşide Üçüncü Dünya Savaşı uyarısı yaptığı bölümler şöyle:

"IMF toplantısı için Washington'daydım. İktisat tarihçisi Niall Ferguson orada yaptığı konuşmada, 1940'lardaki gibi bir savaş değil de, 1970'lerdeki gibi bir ekonomik kriz yaşarsak kendimizi şanslı saymamız gerektiğini söyledi. Ulusal güvenlik danışmanları NATO'nun Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa müdahil olmasından ve İran ile İsrail'in de çarpışma yolunda olmasından endişe duyuyor. Ve daha bu sabah, Biden yönetiminin Çin'in Tayvan'a öngörülenden daha erken saldırmasını beklediğini okudum. Dürüst olmak gerekirse Üçüncü Dünya Savaşı zaten fillen şekilde başladı, bu Ukrayna'da ve siber âlemde çoktan oldu.

Söyleşinin devamında Rusya-Ukrayna savaşı, İran-İsrail gerilimi, enflasyon, resesyon, pandemi ve iklim krizini öne çıkan tehditler olarak sıralarken, Çin'in Avrupa'da artan nüfuzunu da değerlendirdi.

Kitabında 'ABD'nin Çin'le ilişkilerini kısıtlaması için Avrupa'ya baskı yapabileceğinden' söz eden Roubini, "Bu senaryodan ne kadar uzağız?" sorusuna "Bu çoktan gerçekleşiyor" yanıtını verdi.

Ekonomist, ABD'nin ulusal güvenlik meseleleri yüzünden Çin'le işbirliğine karşı çıkacağı öngörüsünde bulunarak "Ticaret, finans, teknoloji, internet: Her şey ikiye bölünecek" dedi.

'ERDOĞAN, SEÇİMİ KAYBEDEBİLİR'

Roubin, "Çin ve Rusya'daki gibi otoriter sistemler karşısında demokrasinin hayatta kalma ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken ise  Türkiye'den örnek verdi:

"Endişeliyim. Demokrasiler, büyük şoklar karşısında kırılgan. Her zaman 'Ülkeyi ben kurtaracağım' diyen ve her şeyin suçunu yabancılara atan maço bir erkek var. Putin'in Ukrayna'da yaptığı şey tam olarak buydu. Erdoğan aynısını önümüzdeki yıl Yunanistan'la yapabilir ve bir kriz yaratmaya çalışabilir çünkü bunu yapmazsa seçimi kaybedebilir. Eğer Donald Trump yeniden yarışır ve seçimleri kaybederse, beyazların üstünlüğünü savunanları bu kez açıkça Kongre'yi basmaya çağırabilir. ABD'de şiddet ve gerçek bir iç savaş görebiliriz."