Koronavirüs salgını: AKP'li vekil ve başkanların da yer aldığı cenazeye yüzlerce kişi katıldı

Cenazede bazı vatandaşların maske takarak önlem aldığı görüldü

Güncel 17.03.2020 - 15:29 17.03.2020 - 15:29

Koronavirüs salgını tehlikesi had safhada. Türkiye'de açıklanan resmi rakamlara göre 47 vaka bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgeyle bir dizi yasak kararı aldı. Diyanet de toplu namazlara ara verdi. Umre'den gelenlere karantina uygulanıyor.

AKP'liler kuralları ve yasakları ihlal etmeye devam ediyor. İstanbul Yeşil Camii Kuran Kursları İlme Hizmet Vakfı Başkanı Abdullah Ustaosmanoğlu'nun cenaze töreni, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 81 il müftülüğüne, yeni tip Koronavirüs'ün önlenmesi amacıyla geniş katılımlı cenaze töreni yapılmaması uyarısına rağmen geniş katılımla yapıldı.

İstanbul Yeşil Camii Kuran Kursları İlme Hizmet Vakfı Başkanı Abdullah Ustaosmanoğlu uzun süredir tedavi gördüğü Arnavutköy Devlet Hastanesi'nde dün hayatını kaybetti.

79 yaşında ölen Ustaosmanoğlu için bugün öğlen namazından önce 11.00'da Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile Ustaoğlu'nun öğrencileri, yakınları ve sevenleri katıldı.

Cenazede bazı vatandaşların maske takarak önlem aldığı görüldü. Törenin ardından cenaze Edirnekapı mezarlığında toprağa verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, cenaze namazlarının vakit namazlarından önce kılınması ve kalabalık olmadan defnedilmesi için müftülüklere genelge göndermişti.

Cenaze definleriyle ilgili şu talimatlar verilmişti:

"Cenaze namazlarının -vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak- bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması;

Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi,

Taziye evleri ve çadırlarının bu süreçte kullanılmasının ortaya çıkarabileceği riskler anlatılarak bu nitelikteki mekanların kullanımına bir süre ara verilmesi için ilgililerin bilgilendirilmesi,

Hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

Kaynak: Ahval

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@