İYİ Parti Teşkilat Başkanı, Ankara Milletvekili Koray Aydın, infaz yasası değişikliğinin özel af niteliğinde olduğunu söyledi. Aydın, ayrıca orduda terhisler ertelenirken, cezaevlerinden tahliyeler yapılmasının çelişkili olduğunu dile getirdi.

İnfaz düzenlemesini yazılı bir açıklamayla sert sözlerle eleştiren Koray aydın, “İktidarın yargı paketi adı altında meclisten çıkardığı infaz düzenlemesi, cezaevlerini boşaltmaktan öte işe yaramayan özel bir af niteliğindedir. Kişilere karşı işlenen suçları, ancak ilgili kişiler affeder diyen Sayın Cumhurbaşkanı, sözünden dönmüş ve iktidar partisinin teklifinin kanunlaşmasıyla kişilere karşı suçlardan mahkûm olanların birçoğu salıverilmiştir. Kader mahkûmu denilebilecek az sayıdaki mahkûmun dışında hırsızlar, kaçakçılar, rüşvetçiler, yağmacılar, dolandırıcılar, katiller ve daha bir dizi suçu işleyenler tahliye edilmiştir” dedi.

Aydın şöyle devam etti:

Nitekim haksız yere cezaevinde yatanlar ile “kader mahkûmu” olarak tanımlanan kişiler bile; rüşvetçi, hırsız, dolandırıcı, kaçakçı ve katillerle aynı kanunla salıverilmelerini içlerine sindirememişlerdir. İnfaz düzenlemesinin Anayasa Mahkemesine başvurulması halinde “kanun önünde eşitlik” ilkesine aykırı bulunarak daha da genişlemesi ihtimal dâhilindedir. Nitekim geçmişte böyle durumlar yaşanmıştır.

‘TÜM MUHALİFLERE GÖZDAĞI VERMEKTİR’

Bu arada teklife, MİT kanununa karşı işlenen suçlar diye bir madde eklenerek bu suçu işledikleri iddia olunan bazı gazeteciler kapsam dışı bırakılmıştır. Böylece MİT kanununa karşı işlenen suçlar ibaresiyle hem muhalif basına gözdağı verilmiş, hem de İYİ Parti Kurucusu ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Ümit Özdağ hakkında zaten kimlikleri açıklanmış MİT’te görevli şehitlere rahmet dilediği için fezleke düzenlenerek TBMM’ye gönderilmiştir. Fezlekeden amaç da İYİ Parti üzerinden tüm muhalefete ve Türk milliyetçilerine gözdağı vermektir.

Nihayetinde bu düzenleme 100 bin mahkûmun tahliyesini sağlayan, ilk etapta cezaevlerindeki doluluğu ve yoğunluğu azaltmayı amaçlayan özel bir aftır. Burada terhisleri ertelenen askerlerimizin durumuna da dikkat çekmek istiyorum. Milli Savunma Bakanlığı ‘toplum sağlığına zarar verebilecek büyük hareketlenme riski” gerekçesiyle askerlerimizin terhisini ertelemiştir. 53 bin çocuğumuzu “toplum sağlığına zarar verebilecek büyük hareketlenme riski” gerekçesi ile terhis etmeyen iktidar, 100 bin suçluyu “hastalık kaparlar” gerekçesiyle tahliye etmektedir. Peki, bu çocukların durumu ne olacak? 100 bin suçluyu salıverdiğiniz zaman “toplum sağlığına zarar verebilecek hareketlenme riski” olmayacak mı? Böyle bir düzenleme, eşitlik ve hakkaniyetle bağdaşmaz, toplumda “yapanın yanına kar kalıyor”, “nasıl olsa sık sık af çıkıyor” gibi düşüncelerin kökleşmesine yol açar ve adalet duygusunu yerle bir eder. Adına infaz düzenlemesi dense bile çıkarılan kanun, özel bir af niteliğindedir ve bu kanunu çıkaranları millet affetmeyecektir.”