KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Partilere ilişkin oy oranı vermenin bu seçimde mümkün olmayacağını söyleyen Ağırdır, KONDA olarak ilk kez oran açıklamayacaklarını açıkladı.

31 Mart'ta ortaya çıkacak tablonun siyasi sonuçları olacağını belirten Ağırdır“ Seçim sonuçları ne olursa olsun MHP ve İyi Parti’nin ittifaklardaki özgül ağırlığı artacak” dedi.

T24’te Hakan Aksay’ın sorularını yanıtlayan Ağırdır’a göre seçimlerden sonra Kürt meselesinde yumuşama, demokratik alanı genişletecek reformlar beklemek zor. Ama yine de son belirleyici Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak.

Kültürel kutuplaşmanın hâlâ sürdüğünü, bu nedenle de bloklar arası geçişlerin sınırlı olduğunu, buna karşın gri alandaki seçmen sayısının arttığını belirten Ağırdır, gri alandaki ağırlıklı seçmenin AKP’li olduğunu ifade etti.

Ağırdır’a göre gündelik yaşama da yansıyan ekonomik sıkıntılar, kültürel kutuplaşmayı henüz aşabilmiş değil. Sandığa gidecek seçmen tanzim satışlardaki fiyat ve kuyruklara bakarak oy vermeyecek.

“Bugünden bakarak 24 Haziran’daki genel tabloyu alt üst edecek değişiklikler görmüyorum” diyen Bekir Ağırdır, Türkiye insanının hakikatle bağının koptuğunu, komploculuk ve popülizmin sadece AKP seçmenine ait olmadığını söyledi.

Yeni parti arayışlarını da yorumlayan Ağırdır, “Ortak geleceği inşa edeceğiz diyen bir siyasete ihtiyacımız var. Bu bir partinin bölünmesiyle olmaz” ifadelerini kullandı.