Dersim Ovacık’taki 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri festivaline il ve ilçe mülki yetkilileri tarafından son anda “programın yoğunluğu” ve “etkinliklerin açık alanlarda” yapılacak olması gibi keyfi gerekçeler ileri sürülerek izin verilmedi.

24 Temmuz-30 Temmuz tarihleri arasında bir hafta sürmesi planlanan Sanat Günleri’nin olağanüstü hal koşulları ve güvenlik nedenleri ileri sürülerek yasaklanması büyük tepki çekti.

ONLARCA FARKLI ETKİNLİK VE ATÖLYE YAPILACAKTI 

Derviş Cemal'in BirGün'de yer alan haberine göre, programı haftalar öncesinde açıklanan Sanat Günleri kapsamında konserden söyleşiye, tiyatrodan müziğe, sinemadan fotoğrafa, doğa gezisinden çocuk ve sağlık atölyesine kadar çok sayıda etkinlik düzenlenmesi planlanıyordu.

Yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi gören Uluslararası Sanat Günleri’nin gelenekselleştirilerek her yıl düzenlenmesi amaçlanıyordu. Birçok sanatçı, sinemacı, yazar, gazetecilerin de yer alacağı 1. Uluslararası Ovacık sanat Günleri'nde konserler ve söyleşiler de yer alacaktı.

YAŞAMIN KUTSALLIĞINI SANATLA GÖSTERECEĞİZ 

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Sanat Günleri için yaptığı davette, bütün sanatseverleri Ovacık’a davet ettiğini belirterek, “Kavganın ve çatışmaların olduğu bir dönemde yaşamın devam ettiğini, yaşam hakkının kutsal olduğunu anlatmak adına sanatı işlemek istiyoruz. Sanata çok ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Özellikle baskı dönemlerinde bu tarz etkinlikler yapılması önemli. Önemli olan böyle etkinlikleri hava bulutluyken, yağmurluyken yapmak. Bizim yapacağımız etkinlik de halkın sanatına dair bir çalışma. Yaşam devam ettiği sürece de biz bu tür etkinlikleri, bunun dışında başka etkinlikleri yapmak zorundayız. Bu bilinçle yola çıktık” demişti.

ÇOK SAYIDA AYDIN VE SANATÇI KATILACAK 

Çok sayıda gazeteci, yazar, aydın ve sanatçının da yer alacağı 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri’ndeki atölye ve etkinliklerde yer alacak isimlerden bazıları şöyleydi; Fuat Saka, Menderes Samancılar, Feryal Öney, Sunay Akın, Kemal Kahraman, Erdal Erzincan, Banu Güven, Ertuğrul Mavioğlu, İbrahim Varlı, Kemal Dinç, Volga Sorgu, Şükrü Aslan, Sibel Özbudun.