Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl da yasaklandı.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından 26-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 18. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı.

Yasak kararına tepki gösteren Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, “Yasaklasınlar, yine de yapacağız. Bir sonraki yıl yine hazırlanacağız. Bizi yıldıramayacaklar. Bir gün bu festivaller hepten yasaksız yapılacak.” dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun ( DEDEF ) yaptığı başvuruya olumsuz yanıt veren Valilik, festivalin “örgüte finans ve elaman kazandırdığı” iddiasıyla yasaklandığını duyurdu.

26-29 Temmuz tarihleri arasında “Özgürlüğün ve mücadelenin kadim topraklarında Munzur’un coşkusuyla buluşalım” çağrısıyla yapılması planlanan festival kapsamında, paneller, konserler ve şiir dinletileri düzenlenecekti.

MAÇOĞLU: YASAKLASINLAR, YİNE DE YAPACAĞIZ

Cumhuriyet’ten Dilek Şen’in haberine göre, “Komünist başkan” olarak tanınan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Valiliğin yasağa gerekçe olarak gösterilen “örgüte finans ve eleman kazandırma” suçlamasını gülünç bulduğunu söyledi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Türkiye için önemli bir değer olduğunu ifade eden Maçoğlu, “Bu festivalle söylenecek o kadar çok şey var ki. Bu coğrafyada 20 yıldır farklı yerlerdeki insanlar buluşuyor, tanışıyor, kaynaşıyor. Festival, yıllardır bu coğrafyanın güzelliğini tanıtıyor aslında. Coğrafyamızdaki kültürel değerler, başka memleketlere de tanıtılıyor ve halklarla duygu birliği yaratılıyor. Bu yüzden Türkiye toplumu için çok önemli” dedi.

Festivalin iki yıldır son gün yasaklandığına dikkat çekerek Maçoğlu, “Burası, yazı kışı eşit olan bir coğrafya. Neredeyse 6 ay kış var. Birçok esnaf, kışın, festivalde emeğini sergileyebilmek için bekliyor ve çalışıyor” diye konuştu.

Festivalin, esnafın ve Dersim halkının morali bozulsa da yapılacağını belirten Maçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasaklasınlar, yine de yapacağız. Bir sonraki yıl yine hazırlanacağız. Bizi yıldıramayacaklar. Bir gün bu festivaller hepten yasaksız yapılacak.”

'İDDİANIZI İSPATLAYIN'

Festivalin komite sözcüsü Ali Rıza Bilir de, “örgüte finans ve eleman kazandırma” iddiasını “iftira” olarak nitelediklerini söyledi.

“Bunu neye dayandırarak söylüyorlar?” diye soran Bilir, “Ayakları yere basmayan, hiçbir belgesi olmayan bir suçlama bu. İnsanlar dört bir tarafından insanlar akın akın Dersim’e gidiyor. Bizim taş üstünde taş bırakmamak, provokasyon yaratmak gibi bir niyetimizin olmadığını herkes bilir. Dersim halkını böyle bir şeyle suçlayamazsınız. Bu açıkça bir suçlamadır. Keyfi bir yasağı böyle savunmak suçtur. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz. İspatlayın bunu” ifadelerini kullandı.

Festival kapsamında Alevilerin tarihi inanç merkezlerinin de ziyaret edildiğini hatırlatan Bilir, “16 yıldır ülkeyi dini değerlerle yönettiğini iddia eden bir iktidar var. Gerçekten söyledikleri gibi inançlı olsalardı ibadetler önündeki engelleri kaldırırlardı. Düzgün Baba ziyaretimiz engellendi. Bu Dersim halkına en büyük mağduriyettir” dedi.

Bilir, yasağı tanımadıklarını ve festivali düzenleyeceklerini belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet