Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos Küba'nın başkenti Havana'da yaptığı açıklamada, sol muhalif örgüt Kolombiya Devrimci Güçleri (Farc) ile yürütülen barış görüşmelerinde 6 ay içinde nihai barış anlaşmasının imzalanması için karara varıldığını duyurdu.

Santos, 23 Mart 2016'ya kadar barış anlaşmasını imzalayacaklarını ve anlaşma varılma tarihinden sonraki 60 gün içinde de Farc'ın silah bırakmayı kabul ettiğini söyledi.

Havana'daki görüşmenin ardından yapılan açıklamada 50 yıldan uzun süren çatışmalarda işlenen suçların yargıya taşınması için özel mahkemeler kurulacağı belirtildi.

Yaklaşık 3 yıldır süren barış görüşmelerine ilişkin açıklamasında Santos, "Farc lideriyle beraber, müzakerelerin altı ayı geçmeyecek süre zarfı içinde sonuçlandırılması ve nihai anlaşma için imza atılması kararına vardık" dedi.

Santos, "Bu kolay bir iş olmayacak çünkü hala üzerinde anlaşmamız gereken bazı zorlu noktalar var. Fakat heyetlerimize mümkün olan en kısa süre içinde anlaşmaya varmaları talimatı verdik. Başarısız olmayacağız. Barış zamanı geldi" diye konuştu.

'Timoçenko' ve Timoleon Jimenez takma adıyla bilinen Farc lideri Rodrigo Londono ve Santos, açıklamanın ardından tokalaştı. Görüşmelere ev sahipliği yapan Küba Devlet Başkanı Raul Castro da Farc lideri ve Santos'un tokalaşmasına katılıp ikilinin elini sıktı.

Farc lideri Timoçenko, "Karşılıklı ateşkes, silahların bırakılması anlaşması ve Farc'ın yasal siyasi bir harekete dönüşümünü sağlayacak mutabakatın oluşturulması için çabaların artırılması artık iki tarafın elinde" dedi.

SÜREÇ ÜÇ YIL ÖNCE BAŞLADI    

Kolombiya'da devlet ile Farc arasındaki silahlı çatışma yaklaşık 50 yıldır sürüyor.

Taraflar Kasım 2012'de Küba başkenti Havana'da bir araya gelerek çözüm sürecini başlattılar.

Çözüm sürecinin başlatılmasındna bu yana üç ana konuda uzlaşıldı ancak bu gelişmelere rağmen "kalıcı bir çözüme varılıp varılmayacağı" konusuna hep şüpheyle yaklaşıldı.

Taraflar ise süreçte duraklamaların ve geri adımların kaçınılmaz olduğunu ancak süreci yürütme konusunda kararlı olduklarını söylüyorlar.

Kolombiya Ulusal Tarihi Hafıza Merkezi'nin raporuna göre Farc ile ulusal güvenlik güçleri arasında çatışmada bugüne kadar 220 bin kişi öldü.

Rapor ölenlerin yüzde 80'inin sivil olduğunu belirtiyor.

Ülkede 7 milyondan fazla kişi hükümetin Mağdurlar Birimi'ne kayıt oldu. Nüfusun önemli bir kısmı şiddet nedeniyle yerindne edilirken; çok sayıda kişinin ise kaçırıldığı, tehdit edildiği, zorla kaybedildiği ve kara mayınları nedeniyle yaralandığı belirtiliyor.

Rapor, katliam ve ölümlerin yarısından fazlasının ise Farc'la mücadele için oluşturulan sağcı paramiliter gruplar tarafından işlendiğini ifade ediyor. (BBC Türkçe)