Koç Üniversitesi lisansüstü öğrencileri 5 metrekarelik odalarına fazladan yatak konmasına direnmeye devam ediyor.

Üniversite yönetimi, öğrencilerin kartlarını iptal ederek odalarına girmelerini engelledi.

Koç Üniversitesi Lisansüstü Öğrencileri topluluğunun sosyal medyadan duyurduğuna göre, üniversite yönetimi yolladığı e-postada "Şu an konakladığınız odalar 2'şer kişilik paylaşımlı odalar olarak planlanmış ve bu odalara 2'şer öğrenci ataması gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin giriş yapacağı tarihe kadar odaların hazırlanabilmesi için bir an önce size tanımlanan geçici odaya geçmeniz elzemdir. Boşaltılmamış odaların kart yetkileri iptal edilecek ve kişisel eşyalarınız Koç Üniversitesi'nin görevlendireceği kişiler tarafından toplanarak bir depoya taşınacaktır. Size belirtilen süre içerisinde kişisel eşyalarınızı nakletmemeniz sebebiyle odanızdaki eşyaların taşınması sırasında oluşabilecek herhangi bir zarardan Koç Üniversitesi'nin sorumlu olmayacağını belirtmek isteriz" açıklamasına yer verdi.

Üniversite yönetiminin yaptığı duyurunun ardından eylemlerine devam edeceklerini açıklayan lisansüstü öğrencileri, kendilerini odalarına kapattı. Öğrenciler, hazırladıkları pankartlarla yarın rektörlük binası önünde protesto gösterisi yapacaklar.

NE OLMUŞTU?

Koç Üniversitesi, tek kişilik odada konaklama sözü verdiği lisansüstü öğrencilerinin odalarına yatak konarak 2 kişilik hale getirileceğini duyurmuştu. 5 metrekarelik odalarının yetersiz olduğunu belirten öğrenciler, haberleri dışında odalarına konan yatakları çıkararak rektörlük binasının önüne bıraktı. Talepleri kabul edilmeyen öğrenciler, 9 Eylül günü asistanlık görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Rektörlükle görüşme talepleri kabul edilmeyen öğrenciler 10 gündür odalarında direniyor.