Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani davasında yeni bir soruşturma başlattı. Savcılık, 'ölen ya da yaralanan PKK'lilerin ailelerine maddi yardımda bulundukları' gerekçesiyle 91 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Polis sabahın erken saatlerinde 13 ilde çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Mersin, Van, Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Urfa’nın da aralarında bulunduğu birçok kentte Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER

Baskınlarda, Mersin'de Akdeniz Belediyesi eski Belediye Eşbaşkanı Fazıl Türk, Akdeniz Belediyesi eski çalışanları Hasan Çat, Selami Turan ve Ülfiye Özcan ile eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye çalışanı ve avukat Metin Kılavuz, HDP eski Saymanı Zeki Çelik gözaltına alındı. Adana’da HDP İl Yöneticisi Mustafa Bilgiç ile Şefik Özbey ve Necmettin Aslan'ın da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise HDP Kayapınar ilçe yöneticisi Şahin Eroğlu, Selçuk Tazgel gözaltına alındı. Van’da, Van Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Meclis Üyesi Nihat Gezici’nin de aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Dersim Belediyesi eski Özel Kalem Müdürü Sevim Soylu da aynı operasyon kapsamında gözaltına alındı.

KOBANİ DAVASI’NDAN TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Gözaltına alınan isimlerden HDP eski Saymanı Zeki Çelik, DAİŞ’in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası kapsamında tutuklanmış, davanın 3’üncü duruşmasında tahliye edilmişti.

GİZLİLİK KARARI

Farklı illerden gözaltına alınanlardan henüz Ankara’ya getirilen olmazken, Urfa dışında diğer birçok kentte “24 saat görüş kısıtlılığı kararı” gerekçe gösterilerek, avukatların görüşmesine izin verilmedi. Öte yandan dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan soruşturmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gözaltına alınanlar hakkında "Kobani olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları, ölen ya da yaralanan PKK'lilerin ailelerine maddi yardımda bulundukları" suçlaması yöneltildi.