Yüzyıllık Yalnızlık çalındı!

Kitabın ilk baskılarından biri fuarda çalındı

Yüzyıllık Yalnızlık çalındı!

Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in en bilinen kitaplarından biri olan 'Yüzyıllık Yalnızlık'ın ilk baskılarından biri çalındı. Bogota Kitap Fuarı'ndan çalınan kitabın değerinin, yaklaşık 60 bin dolar olduğu açıklandı.

BBC'nin haberine göre, geçen yıl 87 yaşında hayata veda eden Marquez'in imzasını taşıyan kitap, hafta sonu Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Uluslararası Kitap Fuarı'nda çalındı.

Kitap, Corferias Sergi Merkezi'nde kilitli bir dolapta sergileniyordu. Polis, sergi merkezindeki kameralardan hırsızı ya da hırsızları bulmaya çalışıyor. Kitabın sahibi Alvaro Castillo, 1967'de basılan esere yaklaşık 60 bin dolar değer biçildiğini söyledi.

Castillo, ünlü yazarın, 2006'da Uruguay'ın başkenti Montevideo'daki bir sahaftan satın aldığı kitabı "Eski kitaplar satan Alvaro Castillo'ya. Geçmişten sonsuza her zaman dostun olarak kalacak Gabo" diye imzaladığını belirtti. Castillo, kitabın kendisi için "paha biçilemez" olduğunu sözlerine ekledi.

Latin Amerika'nın büyüleyici dünyasını kaleme aldığı eserleriyle 1982'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ve 17. yüzyıl yazarı Miguel de Cervantes'ten bu yana İspanyol dilinin en önemli yazarı kabul edilen Marquez, 17 Nisan'da 2014'te 87 yaşında hayata veda etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 22:05
YORUM EKLE