TÜBİTAK, Darwin'le barıştı

Charles Darwin'ib evrim teorisiyle ilgili kitapların yeni baskılarının yapıldığı açıklandı...

TÜBİTAK, Darwin'le barıştı

Tartışma, UNESCO'nun Charles Darwin yılı olarak ilan ettiği 2009'da başlamıştı. TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin Darwin’e ayırmış, ancak bu bölüm yönetim kurulundan veto yemişti.

Büyük tartışma yaratan olay, daha sonra TÜBİTAK'ın evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurduğu suçlamasıyla alevlenmiş, kurumdan da bu suçlamalara yalanlama gelmişti.

Radilkal'in haberie göre, son gelişme, TÜBİTAK'ın, basımının durdurulduğu söylenen kitaplar arasında yer alan 'Kör Saatçi' ve 'Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yeni baskı süreçlerini tamamlaması oldu.

Charles Darwin'in evrim teorisiyle ilgili en bilinen kitaplarının yayın hakkı sözleşme süreçlerinin tamamlandığı ve yeni baskılarının yapıldığı açıklandı.

Richard Dawkins'in yazarı olduğu ve çevirmenliğini Feryal Halatçı'nın yaptığı 'Kör Saatçi' ile Jared Diamond'un yazıp, Ülker İnce'nin çevirdiği 'Tüfek, Mikrop ve Çelik', kitapçılar ile TÜBİTAK Bilim Yayınları satış ofisi ve internetten satışa sunuldu. Okuyucular, 'Kör Saatçi'yi 12 liraya, 'Tüfek, Mikrop ve Çelik'i ise 14 liraya alabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2013, 13:52
YORUM EKLE