Senarist ve yazar Ayşe Şasa hayatını kaybetti

Ünlü senarist hayatını kaybetti...

Senarist ve yazar Ayşe Şasa hayatını kaybetti
Türkiye sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında hayatını kaybetti.

Senarist ve yazar Ayşe Şasa (73) hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlık sonucu hastanede tedavi gören Şasa'ya zatürre teşhisi konulmuştu. Ayşe Şasa'nın cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

Şasa, 1941 yılında İstanbul’da doğdu. 1960’ta Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1963-1965 yılları arasında Robert Kolej’in İdari Bilimler Bölümü’ne devam etti. 1963’ten başlayarak Türk sinemasında senaristlik yaptı.

Murat’ın Türküsü, Ah Güzel İstanbul, Utanç ve Gramofon Avrat gibi filmlere imza attı. 1993’te sinemayla ilgili denemelerini Yeşilçam Günlüğü adıyla yayınladı. Şubat 2003 tarihinde de Delilik Ülkesinden Notlar isimli eseri yayınlandı. Önceki günlerde geçirdiği rahatsızlık sonucu önce kemoterapi gören daha sonra zatürre teşhisi konulansenarist Ayşe Şasa 73 yaşında hayatını kaybetti.

YAZARIN KİTAPLARI

Bir Ruh Macerası

Delilik Ülkesinden Notlar

Şebek Roman

BİLİMSEL SEZGİCİ BİR HAYAT

1980'li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Doktorlar şifozren teşhisi koydu. On yıllık inziva dönemi sırasında sinema piyasasından tamamen çekildi. Bu süreçte yanında 3. eşi olan Bülent Oran vardı. Bu dönemden sonra, düşünsel anlamda kendisini değiştirdi, daha bilimsel/sezgici bir hayat sürmeye başladı. Bu yeni yaşam tarzı, eserlerine de yansıdı. İbn Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerinde derin düşüncelere sahiptir. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 13:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER