İzmir'in Dergisi İz'den Kitap Fuarı'na özel sayı

TÜYAP Kitap Fuarı'na dair özel sayı olarak çıktı

İzmir'in Dergisi İz'den Kitap Fuarı'na özel sayı

İz Dergi'nin ikinci sayısı İzmir TÜYAP Kitap Fuarı'na dair özel sayı olarak çıktı. Zeynep Uzunbay’ın hazırlayıp Ahmet Büke’nin katkı sunduğu Kitap Fuarı dosyasında; İzmirli ya da İzmir’de yaşayan 44 yazar ya da şair,  kitapları, İzmir Kitap Fuarı’na dair düşünceleri ve fuara katılacak olanlara kitap önerileri ile yer aldı.

Derginin Kitap Fuarı özel sayısında; Ahmet Günbaş, Ali İhsan Özeren, Altay Ömer Erdoğan, Asım Gönen, Aslıhan Tüylüoğlu, Asuman Susam, Avram Ventura, Aydın Şimşek, Duygu Kankaytsın, Efdal Sevinçli, Ertuğrul Deveci, Fergun Özelli, Gülce Başer, Halil İbrahim Özbay, Halim Yazıcı, Haluk Işık, Handan Gökçek, Hasan Özkılıç, Hayri Yetik K., Hidayet Karakuş, Hülya Soyşekerci, Hülya Deniz Ünal, Hüseyin Yurttaş, İsmail Mert Basat,  Kerem Işık, Mavisel Yener, Mine Ömer, Mümtaz Tuzcu, Neslihan Yalman, Nesrin Kültür Kiraz, Nilüfer Altunkaya, Oğuz Tümbaş, Özlem Tezcan Dertsiz, Sevim Dinç, Sina Akyol, Süreyya Berfe, Tuğrul Keskin, Vicdan Efe, Yaşar Ürük, Yıldız İlhan, Yusuf Alper, Zehra Ünüvar ve Zeynep Uzunbay'ın kitapları ve fuara katılacak olan okurlar için kitap önerileri bulunuyor.

35 SORUDA AHMET BÜKE

21. İzmir Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu, Hüseyin Yurttaş’la özel söyleşiyi de Zeynep Uzunbay yaptı. Ayrıca, ilk sayıda Zeynep Altıok Akatlı’nın konuğu olduğu ’35 Soruda Şehrin Renkleri’ köşesinin ikinci sayıdaki konuğu yazar Ahmet Büke oldu. Büke, 'Üstü kalsın' dedi.  

KONAK VE KARŞIYAKA BAŞKANLARI

Yine ikinci sayıda; ‘Tarık Dursun K. Yazar Evi’ projesine dair Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve ‘Her apartman bir üniversite öğrencisi okutuyor-Karşıyaka’nın Filizleri’  projesine dair Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile röportaj yer aldı.

İzmir'in bağımsız kitabevlerinden Yerdeniz Kitapçısı'nın; 'çok satanlar' rafına alternatif olarak oluşturduğu 'çok satması gerekenler' rafına dair kitabevinin kurucularından Nuray Önoğlu ile röportajın yer aldığı dergide ayrıca 16 yıldır çevre muhabirliği yapan ve geçtiğimiz ay ödül alan gazeteci Özer Akdemir ile söyleşi de var. Yusuf Altun ise, okurları Balıklıova'da bir tura çıkardı.

ÜÇÜNCÜ SAYIDA KAPAK; SENDİKAL HAREKET

İz Dergi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, ikinci sayısı çıkan dergi ile ilgili, “İlk sayıda kapaktan Ege kıyılarına vuran mültecileri görmüştük. İkinci sayımızda Tüyap kitap fuarına dair özel bir şey yapmak istedik. Yazar Zeynep Uzunbay’ın önerisi ile İzmirli ya da İzmir’de yaşayan yazar ve şairleri bir araya getirdik. Kuşkusuz, İzmir’in tüm değerlerini tek sayıda toplamamız mümkün değildi. Atladığımız isimler de olmuştur. Bu eksiğimizi önümüzdeki sayılarda tamamlamaya çalışacağız” dedi.

Her sayıda farklı bir konu ile İzmirlilere arşivlik dergiler sunmak istediklerini ifade eden Kartal, üçüncü sayıda ise İzmir’in sendikal hareketine dair bir çalışma yapacaklarını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2016, 22:35
YORUM EKLE