Hitler'in "Kavgam" kitabı tepkilere rağmen marketlerde

2005 yılında basımı engellenen kitap bugün market raflarına kadar indi

Hitler'in "Kavgam" kitabı tepkilere rağmen marketlerde

2005 yılında Türkiye’de çok satan kitaplar listesine giren Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabı yeniden raflarda. Ancak bu kez sadece kitabevleri ya da sahaflarda değil. Kitabın market raflarında da satışa çıkması tepki topladı.

Avlaremoz.com’dan Serdar Korucu’nun haberine göre, eleştirenler arasında Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh de bulunuyor.

Bir dönem Türk Yahudi Cemaati Başkanlığı’nı da üstlenen Silvyo Ovadya, 2005 yılında 10’un üzerinde yayınevinin aynı anda “Kavgam” kitabını basması ve kitabın böylece çok satanlar arasına girmesi üzerine şöyle diyordu:

“Bu kitabın düşük fiyata, kampanyalarla satılması kötü. Hitler’in düşüncelerinin ne olduğunu bütün dünya biliyor. Kitabevlerine girince ön raflarda bu kitabı görmek beni rahatsız ediyor. Bütün kitabevlerine rahatsızlığımızı ilettik. Kitapçılar bizim rahatsızlığımıza rağmen satışlarını kesmediler. Onlar bu olaya ticari bakıyor. Bu kitabın satışı antisemitizmin yükseldiğini gösteriyor. Tabii ki bunu her okuyan faşist diye bir kural yok ama kitaba ilgi çekilmeye çalışılması çok kötü.”

İnsanlığa en karanlık dönemlerinden birini yaşatan Adolf Hitler’in kitabının Türkiye’deki bu hızlı satış grafiği üzerine telif hakkına sahip olan Almanya’nın Bavyera Eyaleti harekete geçmiş, süreç yargı kararı ile durdurmuştu. Ta ki 31 Aralık 2015’e kadar…

Antisemitizm içeriği nedeniyle yeniden basılması engellenen kitap üzerindeki telif 2016 yılı ile kalktı. Bunun üzerine Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü tarihçilerin bilimsel açıklamalarını içeren “Kavgam: Eleştirel Baskı” adlı yeni baskısını 8 Ocak’ta piyasaya sundu. Kitaba Hitler’in tezlerini çürütecek 3 bin 500 yorum da eklendi.Türkiye’de “Kavgam” 2005’teki gibi yeniden raflarda yer almaya başladı. Fakat bu kez market raflarına da taşındı. Kitabın market şubelerinde ve sanal markette satışa sunulmasına tepki büyük.Sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden gelen tepkilerden biri ise Türk Yahudi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh’ye ait…İshak İbrahimzadeh’nin Şalom yazarı Karel Valansi’nin mesajına işaret ederek yaptığı uyarısı dikkate alınır mı bilinmez ama 2005’teki antisemitizmi körükleyen satış dalgasına karşı bugün bir engel bulunmuyor…

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

ismail besikci, fikret baskaya ömer asani yasakla ama fasizmi serbest birak olucak is mi?

SIRADAKİ HABER