Elif Şafak'ın kredi notu düştü mü?

Yazarlardan farklı yorumlar geldi…

Elif Şafak'ın kredi notu düştü mü?

Mevlana ile ilgili kitabı Aşk'ı yazarken kredi kartı kullanmıyorum diyen Elif Şafak'ın kredi kartı reklamında oynaması edebiyat dünyasında 'peşin' kriz çıkardı.

 

Ahmet Ümit, 'Edebiyatçı olumlu olanı pekiştirmeli' derken en sert çıkış Pınar Kür'den geldi: "Canı para kazanmak istiyorsa yazarlığı bıraksın"

 

Akşam'dan Seray Şahinler'in haberine göre yazar Elif Şafak'ın 'reklam macerası' edebiyat dünyasında yeni bir polemiğin de kapılarını araladı. Şafak'ın bir banka ile bir hava yolları firmasının ortak kredi kartının reklamında rol almasına edebiyatçılar tepki gösterdi.

 

İşte görüşler...

 

YAZAR META ÜRETİCİSİ OLUYOR

- Hilmi Yavuz: Edebiyat eserinin, edebi değil de ticari değeriyle bir meta olarak dolaşıma girdiği toplumlarda, yazarın da kendisini bir meta üreticisi olarak pazarlaması bana son derece mantıklı geliyor. Nobel ödüllü Meksikalı şair ve yazar Octavio Paz, haklı olarak, edebiyatın mantığıyla piyasanın mantığının örtüşmediğini bildiriyordu. İşte tastamam bu ayrımın ne demeye geldiğini anlatmak istiyordu...

 

KİMSEYE ŞAMPUAN ALIN DEMEM

- Ahmet Ümit: Kitaplarımızda insan ruhunu anlatıyoruz. Bunu anlatırken tarafsız değiliz. Olumluyu güçlendirmek için varız. Edebiyatın bir görevi, misyonu varsa o da budur. Misyonu olan bir edebiyatçının çıkıp banka reklamında, ürün tanıtımında bunu savunuyor, ortaya koyuyor olması kırılma yaratabilir. İnsanlar bizi yazdıklarımızla tanıyor. Kimseye şampuan, ayakkabı alın diyemem.

 

KENDİNE HAS ASALET KORUNMALI

- Pınar Kür: Yazarların böyle ticarileşmesine karşıyım. Her zaman da karşı oldum. Olabilir, insanların canı para kazanmak istediyse her türlü kazanabilir. Yazar olmasına gerek yok o zaman. Yazarlığın kendine özgü asaleti olduğunu düşünüyorum ve bu asaletin korunması gerektiğine inanıyorum.

 

TASVİP EDİLECEK GİBİ DEĞİL

- Ahmet Tulgar: Söylenecek fazla birşey yok. Elbette yazarın hiçbir şekilde tüketimi destekleyen oluşum içinde yer almaması gerekiyor. Kolay kolay tasvip edilecek bir şey değil.

 

İMİTASYON ROL RAHATSIZ EDİCİ

- Esmahan Aykol: Yazarların reklamda oynamasına, hatta soyunmasına bile karşı değilim. O reklamda beni asıl rahatsız eden Elif Şafak'ın Virginia Woolf imitasyonu olarak oynaması oldu...

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 11:16
YORUM EKLE