Elif Şafak: Kitaplarım Kürtçe'ye çevrilsin

Şafak, kitaplarının Kürtçe'ye çevrilmemesinden şikayetçi...

Elif Şafak: Kitaplarım Kürtçe'ye çevrilsin

Habertürk yazarı Elif Şafak, köşesindeki yazısında kitaplarının Kürtçe'ye çevrilmemesinden şikayet etti.

Kitaplarının yaklaşık 40 dile çevrildiğini ancak Kürtçe'ye çevrilmediğini yazan Şafak, "Kendi ülkemde, benimle aynı pasaportu taşıyan vatandaşlarımızın konuştuğu ve beşikten itibaren öğrendiği bir dilde romanlarımı bulamıyorum" diye yazdı.

"Kendi ülkemde, benimle aynı pasaportu taşıyan vatandaşlarımızın konuştuğu ve beşikten itibaren öğrendiği bir dilde romanlarımı bulamıyorum," diyen Şafak,  şu soruları sordu:

"Sadece ben değil, Türk edebiyatında kaç romancı, şair, öykü/deneme ustası Kürtçe'ye çevrilmiş? Kendini en iyi Kürtçe ifade eden ve bu dilde hayal kuran, rüya gören Mardinli bir ev hanımı herhangi bir kitabımı okumak istese Kürtçe'sini bulamayacak. O kadar kanıksamışız ki bu durumu sormuyoruz bile, neden?"

'ANADİLDE EĞİTİM BİZİ ZAYIFLATMAZ, GÜÇLENDİRİR'

Şafak, yazısında anadilde eğitim konusuna dikkati çekerek de şunları söyledi:

"Araştırmalar ve nabız yoklamaları gösteriyor ki en çok önemsenen, dile getirilen talep anadilde eğitim. Türkiye'de çocukların birden fazla dil konuşarak büyümesi bu ülkeyi geriye götürmez. Kürt çocukları, hem anadilleri olan Kürtçe'yi, hem ortak dilimiz olan Türkçe'yi, hem dünya dilleri olan İngilizce, Fransızca yahut İspanyolca'yı öğrenerek büyüyebilirler. Bu bizi zayıflatmaz. Aksine güçlendirir. Kendi dilinde şiir okumak, roman yazmak, hayal kurmak, hikâyeler yaratmak gayet temel ve insani bir talep. Ekmek gibi. Su gibi elzem."

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 13:21
YORUM EKLE