Bilimkurgunun en büyük ustalarından birini yitirdik

Ray Bradbury, edebiyat tarihine damgasını vuran eserlere imza attı…

Bilimkurgunun en büyük ustalarından birini yitirdik

Bilimkurgu edebiyatının büyük isimlerinden Ray Bradbury 91 yaşında Los Angeles'ta yaşama veda etti.

 

İlk kitabını 20 yaşında yayımlatan Bradbury, edebiyat tarihine damgasını vuran eserlere imza atmıştı. Özellikle distopik ve belirsiz bir geleceği anlattığı başyapıtı 'Fahrenheit 451' ile bilimkurgunun 'gerçek'liğine dair en önemli örneklerden birini vererek ölümsüzleşti.

 

Fahrenheit 451 distopyasını bugünler Türkiyesine benzetenler de olmuştur. Fahrenheit 451 için sansürcü zihniyete karşı en güzel kitaplardan biri denilebilir.

 

Edebiyata bir saygı duruşu olan yapıtta, insanların totaliter rejimlere ve uyutulmaya olan yatkınlığına dikkat çekiyor ve umudu ise kitapları ezberleyen isyancılar ile muhafaza ediyordu.

 

'Something Wicked This Way Comes', 'The Martian Chronicles' gibi romanları ile de tanınan Bradbury, 20’den fazla tiyatro oyunu, senaryo kaleme aldı ve 400’ün üzerinde öyküye imza attı.  

22 Ağustos 1920 tarihinde, Illinois'te dünyaya gelen Bradbury, gençlik yıllarının çoğunu Waukegan’da bulunan Carnegie Kütüphanesi’nde geçirdi.

 

1938 yılından itibaren yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlayan Bradbury, Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti’ne katılarak Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarla tanıştı.  

1947 yılında Marguerite McClure ile evlenen Bradbury bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu.  

"Kitap yakmaktan daha kötü suçlar vardır. Onları okumamak" diyen Bradbury'nin Türkçede yayımlanmış bazı kitapları şöyle: Yakma Zevki (İthaki - 2012), Şimdi ve Daima (İthaki - 2010), Fahrenheit 451 (2009 - Epsilon), Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana (İthaki - 2000), Mars Yıllıkları (İthaki - 2000), Deliler Mezarlığı Bir Başka İki Şehrin Hikayesi (Nisan - 1992).

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2012, 22:49
YORUM EKLE