İstanbul Bayrampaşa’da kendisini 'Metafizik ve Bioenerji Uzmanı' olarak tanıtan Muhammed Emin Kırmızıkan'ın yaralanması, imam kardeşi Emrah Kırmızıkan'ın öldürülmesi ile ilgili açılan davaya devam edildi.

Tutuklu sanık Sabri A, mahkemede yaptığı savunmada, öldürme kastının olmadığını söyleyerek "Fatih Ülkü Ocakları Başkanı Can Kölan, bu kişilerin tacizci olduğunu, genç kızları rahatsız ettiklerini anlattı. Muhammet Emin Kırmızıkan'a gözdağı vermemiz gerektiğini söyledi" dedi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Sabri A, Ferhat Y, Furkan S, Ufuk Y. katılırken, tutuksuz sanık Baran Ozan K. SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

Şikayetçiler ise duruşmaya katılmadı.

İstanbul Bayrampaşa’da 23 Şubat 2020 tarihinde, sosyal medyada kendisini, "Metafizik ve Bioenerji Uzmanı" olarak tanıtan Muhammed Emin Kırmızıkan ile Yedikule'de bir mescidin imamlığını yapan kardeşi Emrah Kırmızıkan kalabalık bir grup tarafından, bıçaklı saldırıya uğramış, kardeşlerden imam olanı aldığı bıçak darbeleri sonucu ölmüştü.

'BU KİŞİLERİN TACİZCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Sanık Sabri A, mahkemedeki savunmasında, Fatih Ülkü Ocakları Başkanı Can Kölan'ın bu kişilerin tacizci olduğunu, genç kızları rahatsız ettiklerini, bu nedenle özellikle Muhammet Emin Kırmızıkan'a gözdağı vermeleri gerektiğini söylediğini öne sürdü.

Duvar'ın haberine göre Sanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olay anında arbede oluştu, benim elimde de bıçak vardı. Muhammet Emin Kırmızıkan'ı ben vurdum. Birkaç bıçak darbesi, ölene kim vurdu görmedim. Yaralama olduktan sonra biz olay yerinden ayrıldık. Ben olay yerine gittiğimde kavga henüz başlamamıştı. Çıkmalarını bekledik. Çıktıklarını görünce de Ufuk ile beraber gözdağı verip korkutmak için yanlarına gittik. Bir anda arbede yaşandı. Muhammet’in bana hamle yaptığını düşündüm, üzerimdeki bıçakla Muhammet’e 2 veya 3 defa kalça kısmına vurdum. Arkaya döndüğümde arbede yaşandığını gördüm. Ölen Emrah Kırmızıkan’a bir eylemim olmadı. Arkam dönük olduğundan nasıl bıçaklandığını görmedim. Ferhat'ın da elinde bıçak vardı. Ufuk'ta da bıçak vardı. Ferhat ve Ufuk zaten arbede anında ölen Emrah’ın yanındaydı.”

'ÖLDÜRME KASTIM YOKTU'

Tutuklu sanık Furkan S. ise mahkemede, "Ben arandığımı duyunca gidip kendim teslim oldum. Bildiğim her şeyi anlattım ve tutuklandım. 14 aydır tutukluyum. Ben de ailem de mağdur olduk. Tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

Tutuklu sanık Ufuk Y. de “Atmış olduğum yumrukları kabul ediyorum. Ancak üzerimde kesici delici alet yoktu. Tahliyemi talep ediyorum” derken, tutuklu sanık Ferhat Y. de “Herhangi bir şekilde öldürme kastım yoktu” şeklinde savunma yaptı.

'ARKASINDAN BIÇAKLIYORLAR'

Müşteki avukatı ise "Olay yerinde kalabalık bir grup toplanıyor. Bu bize basit bir gözdağı mevzusu gibi gelmedi. 8 kişiyle, silahla gözdağı vermek hayatın doğal akışına aykırıdır. Görüntülerde görüleceği üzerine, müvekkilim telefonla konuşurken arkasından bıçaklıyorlar. Sanık Sabri A. hakkında tutukluluğunun devamını ve bu diğer sanıklara cesaret veren hareketinin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Şikayetimiz devam ediyor" diye konuştu.

TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Duruşma savcısı, haklarında yakalama kararı olan sanıklar Can Kölan ile Mert C'nin yakalama emirlerinin devamına karar verilmesi ve tutuklu bulunan sanıkların, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Can Kölan ile Mert C. hakkında çıkarılan yakalama kararının devamına hükmederek tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Dosyadaki eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, şüpheli Can Kölan’ın müşteki ve maktulü öldürmelerini isteyerek şüphelileri, müşteki ve maktulü öldürmeye azmettirdiği belirtildi.

Şüpheli Ahmet Yapar’ın suçun işlenişini kolaylaştırdığının kaydedildiği iddianamede, şüpheli Mert C'nin saldırı öncesinde, olay yerine keşif için gittiği ve suçun nasıl işleneceği konusunda şüphelilere yol gösterdiği anlatıldı. İddianamede, şüpheliler Furkan S, Ufuk Y, Sabri A, Ferhat Y, Baran Ozan K. ve suça sürüklenen çocuk E.Y’nin müştekiyi 16 kez bıçakladığı ve maktulü de bıçakla öldürdükleri ifade edildi.

Şüpheliler Ahmet Y, Barış Can Y. ve Mert C'nin "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "kasten öldürmeye yardım" suçundan 19’ar yıldan 30’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması, şüpheliler Baran Ozan K, Ferhat Y, Furkan S, Sabri Ahi Ç. ve Ufuk Y'nin "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan müebbet ve 9’ar yıldan 15’er yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Cinayetin azmettiricisi olarak iddianamede yer alan Can Kölan’ın ise "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan müebbet ve 9 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.