CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin aday tanıtım toplantısı için geldiği İzmit'te yaptığı konuşmada hükümetin gırtlağına kadar yolsuzluklara battığını ileri sürerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şöyle seslendi:

“Diyorlar ki 17 Aralıkta darbe yapıldı. Şimdi Kocaeli’nden o yalancı adama soruyorum. Açıkça da söylüyorum. Yalansıcın sen diyorum. Buradan o yalancı adama çağrıda bulunuyorum. Beni mahkemeye vermezsen namertsin. Yüreğin varsa mahkemeye ver. Senin yalancı olduğunu mahkeme kararı ile ispat edeceğim. Gırtlaklarına kadar yolsuzluklara battılar. Eğer çocuğunuz işsizse nedeni budur."

'ÜLKE ADIM ADIM KARARLI BİR ŞEKİLDE SOYULUYOR'

Ülkenin adım adım soyulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu konuşmasını söyle sürdürdü: "Kocaeli'ne de sesleniyorum. Yeniden ayağa kalkın ve yeniden Kocaelini eski günlerine kavuşturun. Hep beraber Türkiye’deki manzaraya bakıyoruz. Ülke adım adım kararlı şekilde soyuluyor. Yolsuzluğa, kul hakkı yiyenlere dur diyecek miyiz? Önümüzde yol var. Önümüzde sandık var. 30 Mart'ta gideceğiz ve saltanata son vereceğiz.

İnsanların bir utanma duygusu vardır. Vatandaşlar bunu ar damarı olarak tanımlarlar. Suçlu olan, hırsızlık yapan, kul hakkına göz koyan birisi olay ortaya çıktığında milletin önüne çıkamaz. Milletin önüne bütün bunlar meydandayken çıkıyorsa onun artık ar damarı çatlamıştır."

Konuşma sırasında salondan "Hırsız Tayyip" şeklinde sloganların atılması da dikkat çekerken, Kemal Kılıçdaroğlu 11 yılda hükümetin iktidar olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: "Diyor ki '17 Aralık’ta bize bir darbe yapıldı.' Şimdi Kocaeli'nden o yalancı adama soruyorum. Açıkça da söylüyorum. Yalancısın sen diyorum. Yalancı adama da hepinizin huzurunda soruyorum. Buradan o yalancı adama çağrıda bulunuyorum. Beni mahkemeye vermezsen namertsin. Yüreğin varsa mahkemeye ver. Senin yalancı olduğunu mahkeme kararı ile ispat edeceğim.

Hırsızlığını, yolsuzluğunu kapatmak istiyor. Sen nasıl bir Müslümansın. Kul hakkı yiye yiye doymadın mı hala? Darbeyi kim yaptı. Paralel devlet yaptı. Sen 11 yıldır iktidardasın. Rüşvet yiyince mi aklına geldi senin. Biz bilmiyor muyuz bunları. Yalancı adam cevap versin. Senin bakanına 700 bin liralık kol saatini paralel devlet mi taktı? Bakanlarının, çocuklarının yatak odalarına kasaları paralel devlet mi bıraktı? O kasalara milyon dolarları paralel devlet mi bıraktı? Ayakkabı kutusundaki 4.5 milyon doları paralel devlet mi yerleştirdi? "

"ÇOCUĞUNA RÜŞVET YATIRAN İŞADAMLARINI PARALEL DEVLETMİ AYARLADI?"

Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıma günü olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına "Bana o yalancı adam çok şey söyledi" diyerek şöyle devam etti: "Memur Kemal, işçi Kemal, emekli Kemal dedi. Ama bana hiç kimse kul hakkı yedi diyemez. Peki o yalancı adama Recep Tayyip Erdoğana millet ne diyor? Salondakiler “Hırsız Tayyip” dedi. Aramızdaki fark bu. Senin bakanlarını çoluk çocuk ile uçakla umreye götüren paralel devlet miydi? Sen bunları bilmiyor muydun?

Senin önüne MİT rapor koydu. Zarraf'ın para ilişkileri var. AK Parti hükümeti zorda kalır. Bu raporu paralel devlet mi koydu? Senin çocuğuna vakıf kurdurdun. Senin çocuğuna rüşvet yatıran işadamlarını paralel devlet mi ayarladı. Gün verdim. Yurt dışından bir firmadan oğlunun vakıf hesabına 100 milyon dolar parayı paralel devlet mi gönderdi? Senin 4 bakanına birden rüşveti paralel devlet mi verdi? Sevgili Kocaeliler, gün birlik, Türkiye’yi çağdaş uygarlığa taşıma günüdür. Gün beraber olma günüdür."

"HALKIN ADRESİ CHP'DİR"

Halkın adresinin artık CHP olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu "Yalancı adama son bir soru sorayım. Senin 4 bakanın istifa etti. Onları paralel devlet mi sağladı. Şimdi yeni bir dümenin peşindeler." diyerek konuşmasını sürdürürken, “Başbakan Kemal” sloganları arasında şöyle devam etti: "O da olacak inşallah, o da olacak. Biz halka güveniyoruz. Kocaeliler, AK Partiye oy veren yurttaşlara sesleniyorum. Sizin oy verdiğiniz AK Parti değildir. Bu yolsuzluk yapan, kul hakkı yiyen ve çocuklarınızı işsiz bırakan partidir. Bu parti cebini düşünenlerin partisidir. Bıktık artık bu pisliklerden diyorsanız halkın adresi var. O adres CHP'dir. "

UTANMADAN MİLLETİN ÖNÜNE ÇIKIYORLAR

Konuşmasında, "Kimin ne mal olduğu görüldü. Utanmadan, sıkılmadan milletin önüne çıkıyorlar. Hala 700 bin liralık kol saatini rüşvet alan bakan hala söyleniyor. Kimsin sen ya? Utanmıyor musun sen. Seni bakanlık koltuğundan attılar. Milletin nasıl yüzüne bakıyorsunuz. Onların ar damarı yok ki çatlasın. Ar damarı olmayandan insan olmaz. Ar damarı olmayandan ülke için mücadele olmaz. Onlar sadece ceplerini düşünürler. Biz yurttaşlarımızı düşünüyoruz " diyen Kılıçdaroğlu, hükümetin şimdi yeni bir süreç başlattığını da söyleyerek şöyle devam etti:

"KENDİ HAKİMLERİNİ GETİRECEKLER"

"Şimdi yeni bir süreci başlatıyorlar. Dün akşam 16 saatlik mücadeleden sonra parlamentoda kaba kuvvet kullanarak HSYK'nın yasasını değiştirdiler. Kendi hakimlerini getirecekler. Tüm yargıçlara sesleniyorum. Vicdanınıza göre karar vermezseniz bu ülkede yatacak yeriniz yoktur. Hırsızları koruyacaksanız sizin hakimliğiniz söz konusu olmaz. Siz bu ülkenin vatandaşlarının alın teri ile ödediği vergileri sormuyorsanız dünyanın hiçbir yerinde size hakim denmez. Bunların bir bakanı var. Eski içişleri bakanı. Oğlu sabahın köründe arıyor. 'Baba polisler bastı'. O da 'Oğlum evde kaç para var diyor.' Oğlu da '3-5 kuruş var diyor. Sonra '1 milyon civarında' diyor. Allah aşkına söyler misiniz? Bunu bakan yapan Başbakanın o milyonlardan haberi yok muydu? "

"ÖNCE VİCDANINIZI DİNLEYİN"

Kalabalığın zaman zaman "Hırsız var" diye bağırdığı salonda Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: " Evet memlekette hırsız var. Emin olun bir süre sonra siz hırsız deyince onlar sahneye çıkacaktır. Din iman edebiyatı yapıyorlar. Şimdi Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu değiştirecekler. Buradan hakimlere sesleniyorum. Eğer siz siyasal iktidarın istediği kararları verirseniz iki elim sizin yakanızda olacak. Dün akşam geç saatlere kadar mücadele sürdü. CHP milletvekillerine saldırıyorlar. Neden? Temiz siyaset, bu ülkede yolsuzluk olmasın diyene saldırıyorlar. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. AK partiye oy verenlere sesleniyorum. Sizler oy verdiniz. Temiz Türkiye için, sizler oy verdiniz, siyasetçi cebini değil vatandaşın cebini düşünsün diye. 1 değil 5 değil defalarca götürdüler. Mahkemeye müracaat ediyorlar yolsuzlukları ortaya çıkmasın diye. Eğer siz kul hakkı yemek en büyük günahtır diyorsanız önce vicdanınızı dinleyin diyorum. "

"ÖNCE SEN İSYAN EDECEKSİN"

Ülkeye temiz siyaset gelmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasına söyle devam eden Kılıçdaroğlu, "Eğer kul hakkı yiyeni Allah bile affetmiyorsa otur düşün kardeşim. Bu ülkeye temiz siyaset gelmeli. Bu ülkeye doğru siyaset gelmeli. Bu ülkede her yere temiz kazanılmış ekmek girmeli. Kocaeli bir sanayi kenti. Bir emek kenti. Bütün işçi kardeşlerime sesleniyorum. Evini geçirmekte zorlanıyorsun. Otur bir düşün. Seni bu hale kim getirdi. Otur bir düşün. Önce senin isyan etmen, önce senin itiraz etmen lazım. Senin alın terin çalınıyor.”

"AYAKKABI KUTUSUYLA KOSKOCA BAŞBAKANI KORKUTTU"

Kul hakkı yiyenlerden hesaplarının sorulacağını da söyleyen Kılıçdaroğlu, "Manisa'dan bir kadın kardeşimiz. Bir ayakkabı kutusuyla koskoca başbakanı korkuttu. Siz hiç ayakkabı kutusundan korkan gördünüz mü? Bizim Erdoğan’ın rüyalarına ayakkabı kutusu giriyor. Asla mücadeleden yılmayacağız." dedi.

"ONU İNDİRMEK HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCU"

Suriye’de insan kanı aktığını da söyleyen Kılıçdaroğlu, tır olayına da değinerek, "Tırlarla silah gönderiyorlar. Müslümanlar birbirini öldürsün diyor. Müslümanlığa sığar mı bu? Kim yapıyor bunu? Müslüman olduğunu söyleyen Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. O nedenle AK Partiye oy veren yurttaşlara sesleniyorum. Türkiye’yi görün, haramilerin iktidarı var. Baş çalan koltuğunda otuyor. Onu indirmek hepimizin boynunun borcudur." deyince salondan yine “Hükümet istifa” sloganları yükseldi.

Konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu "Peki hükümet istifa eder mi? Ar damarı varsa istifa eder. Yüzsüz denir bunlara yüzsüz. Bunların hesabını nasıl soracaksınız? Sandık başına gidip soracaksınız. Sadece benim mücadelem yetmiyor. Her yurttaş olarak bir başka yurttaşı ikna edeceksiniz." dedi.