Antalya'da Kepez Buluşması’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle (İBB) ilgili terör soruşturmasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu "Sen terörist diye birini suçlayacaksan bunu ibra etmiş bir makam varsa suçlayacağın yer Cumhuriyet Savcılığı'dır. Kağıdı veren o. Ekrem İmamoğlu'nun Milli İstihbarat teşkilatı mı var?” dedi.

Sinan Ateş cinayeti: 'MHP'nin anahtarı Erdoğan'ın cebinde' Sinan Ateş cinayeti: 'MHP'nin anahtarı Erdoğan'ın cebinde'

Kılıçdaroğlu ayrıca, “Yüreğin varsa yarın sabah gel İstanbul için yeniden seçim yap” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

"Eğer asgari ücretle pazarlığa açlık sınırından başlarsan sonu böyle olur. 'Açlık sınırını kabul etmiyoruz' E kabul etseydin hiç değilse. Esnafın, çiftçinin, üreticinin hakkı nasıl savunulacak. Bir avuç kişiye milyarları aktaracaksın, milyonlara gelince gıdım gıdım vereceksin. Yüksek zam yaptık, E gıda enflasyonunun 5 puan altında, gayriresmi rakamlar çok daha üstünde.”

İBB'YE TERÖR SORUŞTURMASINA TEPKİ

“Şimdi gazetelerden öğreniyoruz, İBB Başkanıyla ilgili yeni bir suç duyurusunda bulunulmuş. Neymiş teröristleri istihdam ediyormuş diye. Akıl tutulması var, bunların gözü tamamen kararmış. Kardeşim ortalıkta terörist geziyorsa sen İçişleri Bakanı değil misin? Sen bu teröristleri nasıl serbest bırakıyorsun? Milyar dolarları, İstanbul'un rantını almak istiyorum. Milyar dolarları ben almak istiyorum, doymadım diyor. Allah gözünüzü doyursun. O rant o kentin sahibine aittir, o kentin sahibi 16 milyon İstanbullu. 'Çetelere vereceğim' diyor. Söz verdim bu millete, Allah'a da söz verdim. İktidar olursak o çetelerin hepsinin burnundan fitil fitil getirmezsem bana da Kemal demesinler.”

'EKREM İMAMOĞLU'NUN MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI MI VAR?'

"Önce kalktı bu fotoraman konuştu. Efendim İBB'de teröristler var. Gitti müfettişler kalktı gittiler. Ne yapsınlar bir şey yok. Sonra AKP'den milletvekili olan sözde bir müfettiş görevlendirdiler. Git ona bak illa bir rapor yaz. Sordum Ekrem Bey'e, siz eleman nasıl alıyorsunuz? Gayet basit, dedi. Savcılıktan iyi hal getirecek zaten ilk şart bu. Sen terörist diye birini suçlayacaksan bunu ibra etmiş bir makam varsa suçlayacağın yer Cumhuriyet Savcılığı'dır. Kağıdı veren o. Ekrem İmamoğlu'nun Milli İstihbarat teşkilatı mı var? Kimin ne olduğunu nereden bilecek? Devletin nasıl yönetildiğini bilmediğinizi anlatmak için bunları ifade ettim. Devlet böyle yönetiliyor. Çürüyen bir yapı var. Bir kişiye devlet teslim edilmez. Bir kişiye devlet teslim edilirse 85 milyonluk ülke bir süre sonra adalet için bağırmaya başlayacak.”

'YÜREĞİN YETİYORSA YENİDEN SEÇİM YAPALIM'

İnsanda biraz vicdan, ahlak olur, kırıntı kadar alet duygusu olur. Bula bula hiçbir şey bulamıyorlar. Birilerini görevlendirecekler, birilerini suçlayacaklar. Başka işiniz yok mu ya? Milletin dünya kadar derdi var. Bunları bırakmışlar acaba biz Ekrem Bey'i oradan nasıl alacağız? 16 milyonun iradesine darbe vurmak istiyorlar. Hem milli irade diyorlar. Milli iradeyse İstanbul oyunu kullandı. İtiraz ettin, yerine yeniden seçim yapıldı. Sonuç yine belli. Diyorsan ki yine seçim yapalım. Yüreğin varsa yarın sabah gel İstanbul için yeniden seçim yap. Hayatımda bu kadar dünya malına tamah eden başka bir yer görmedim. Para, para, para ne yapacaksınız bu kadar parayı. Kefenin cebi yok, birinin bunlara bunu hatırlatması lazım."