Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16-17-18 Ağustos günlerinde gerçekleştirilecek “59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri” için Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı tarafından ilçe girişinde karşılanan Kılıçdaroğlu, ilk olarak Beştaşlar Cemevi ve mesire alanının açılışını gerçekleştirdi.

''Utanma duygusu insan onurunu korumayı zorunlu kılar'' diyen CHP Lideri, ''Utanma duygusunu devleti yönetenlerin içselleştirmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

''Biz bu toplantılarda barıştan, birlikten, kucaklaşmadan söz ederiz. Bu söylemlerimizin altını hep birlikte durdurmak zorundayız.

Hünkar'a göre yüreğimiz büyük bir şehre benzer. Yüce Allah kainatta neyi yarattıysa kalbimizde bulunmaktadır der.

Bugün insanlığın düşünsel zenginliği ilimin eseridir. Sevgili Peygamberimiz ilimle geçen bir gece ibadetle geçen bin geceden daha hayırlıdır der.

Hünkar'a göre kalbimizin ikinci muhafızı cömertliktir.

Unutmayalım utanma duygusu bireysel ve toplumsal ahlakımızın temel kaynağıdır. Utanma duygusu insan onurunu korumayı zorunlu kılar. Utanma duygusunu devleti yönetenlerin içselleştirmesi gerekir.

Yönetenler fazla mal edinme duygusunu yok etmelidir.

Ya korktuğunuz için susarsınız ya da korktuğunu için itiraz edersiniz.

Her kim bizim yanımızda bulunup yüreğindeki kini öldürmemişse bizimle yürüyecek bir yolu yoktur.

Geçtiğimiz yılki konuşmamda ifade ettiğimiz üzere ihtiyacımız olan Hünkar'ın aslan ve ceylanı buluşturan kardeşlik duygusudur. Aslan ve ceylanın bir arada yaşayacağı bir ülkeyi birlikte kurmalıyız.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal'in kurucusu olduğu cumhuriyeti ikinci yüzyılında demokrasi ile taçlandıracağız. Bu duygularla Anadolu ile Trakya'yı bize yurt yapan bütün erenlerimizi, velilerimizi, mürşitlerimizi rahmet ve şükranla alıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize, gazilerimize teşekkür ediyorum. ''