AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "vakıf süsü verdiği paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını" söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suça bulaşmış bürokrat beni iyi dinle kardeşim: Bunlar seni kendilerini kurtarma planlarının içine hiç dahil etmiyorlar" ifadelerini kullanmıştı. 

Kılıçdaroğlu, "Akşam saat 22:00'de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim" demişti.

Konuşması sırasında 'suça bulaşmış' bürokratlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Suça bulaşmış bürokrat beni iyi dinle kardeşim: Bunlar seni kendilerini kurtarma planlarının içine hiç dahil etmiyorlar. Toplu bir kaçış planı yürürlükte. Kaçmanın hazırlıklarını hızlandırdılar. Erdoğan vakıf süsü verdiği paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktarıyor. Akşam 22:00'de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden beklenen açıklamayı yaptı. Kılıçdaroğlu #BizeKatılın etiketiyle yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle: 

"Amacım komaya sokulan devleti kurtarmaktır. 

Bir vakıf kuruyorlar Amerika'da. Neden Amerika'da. Amerika kanunlarının arkasına gizlenebilir. Orası hukuk devleti. Hukuksuzukla yok ettikleri ülkeden hukuka sığınmak için ABD'ye kaçıyorlar. Kendilerine yeni bir Pensilvanya yaratmaya çalışıyorlar. 

Paravan bir vakıf kuruyorlar. Başına bir Amerikan vatandaşı kuruyorlar. Ama vakfın asıl yönetimi Erdoğan ailesi üyelerine ait. Şimdi isim vermeyeyim. Belki kendileri söyler. Aile içi işlerine karışmayayım. 

Bu paravan yapının izin çıkara hakkı için Türkiye'de 2 vakıf seçiyorlar. TÜRGEV ve Ensar. Bu vakıflar başlıyor paraları bir Amerikan vatandaşına göndermeye. Bir TÜRGEV bir Ensar. Para gönderimi listesinin sonu yok. 1 milyar lirayı şıp diye transfer ediyor Amerika'ya. Ensarcım, TÜRGEV'cim size bu paraları kim verdi? Bu dövizleri neden ABD'ye taşıyorsunuz. 

Gelelim Amerika'ya kaçmaya hazırlananlara yeni iktidarın sizi orada rahat bıracağını mı sanıyorsunuz? 

Erdoğan çık söyle aileden kim gönderiyor bu paraları? ve kim alıyor Amerika'da ailenden bu parayı?"

Son olarak halkın belediyelerine sesleniyorum. Bu paravan derneklerden kurtulmak isteyem evlatlarımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Yurtlarınıza alın. 

İşte sevgilim halkın bu yüzden emekliye para yok. Bu yüzden 1 litre süt 20 lira. Bu yüzde 4 milyon abonenin elektriği kesiliyor. 

Uyan halkım artık uyan! onlar kaçacakları yerin yolunu yaparken senin gidecek bir yerin yok. Bizim başka memleketimiz yok. Artık uyan kaldır kafanı ve bize katıl."