CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Milletin Sesi” sloganıyla farklı kentlere düzenlediği ziyaretler devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde Antep’e gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu Kilis’te iş insanları, esnaf, muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir dizi program gerçekleştirecek.

‘KAVGA EDEREK ÇÖZEMEZSİNİZ’

CHP lideri Kılıçdaroğlu Kilis programı kapsamında ilk ziyaretini Kilis Ticaret Odası’na gerçekleştirdi ve iş insanlarıyla birlikte açıklama yaptı.

Kilis’in bazı alanlarda ciddi sorunlar yaşadığını bildiğini söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu , “Şundan emin olmanızı isterim. Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu yoktur. Her sorun çözülür. Sorunu çözerken aklı ve bilimi kullanacaksınız. Düğmeye bastığınızda çözülmüyor. Sorunu yaşayanları dinlemeniz lazım. Ankara’da oturup ‘çözeceğim’ denmez” dedi.

Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Suriyeli sığınmacılara ilişkin Millet İttifakı olarak iktidar olduklarında iki yıl içinde atacakları adımları anlatan CHP lideri, Kilis’te resmi rakamlara göre yüzde 38 civarında Suriyeli mültecinin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ama sizler resmi rakamların doğru olmadığını biliyorsunuz. Ama Suriyeli sığınmacıları gerçek rakamların çok üstünde. Bizim kendi kültürel yapımız, geleneklerimiz, göreneklerimiz var. Bunların korunması lazım. Çünkü bizim örf, adet, gelenek bizim yarattığımız değil, atalarımızdan gelen alışkanlıktır. Dolasıyla Kilis’i kadim kent yapan bu geleneklerdir. Kadim kentin bu çerçevede korunması lazım. Kilis’e çok gelmedim ve bazı sorunlarımız var biliyorum. Türkiye genelinde resmi rakamlara göre 3 milyon 600 bin sığınmacı var. Ama bu rakamın 4,5 milyon civarı olduğunu biliyoruz. Allah nasip eder Millet İttifakı olarak iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız işlerden biri, Suriye’nin meşru yönetimi ile görüşmektir. Karşılıklı büyükelçilikleri açmaktır. Çünkü bir sorunu çözecekseniz, sorunu muhatabı olan kişi ile konuşmanız lazım. Kavga ederek çözemezsiniz. Karşılıklı büyükelçilikleri açacağız ama bu hemen sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Buradan tekrar Suriye’ye gidecek olan sığınmacıların evlerini, okullarını, kreşlerini yapmanız lazım. Bunları AB fonlarıyla bizim müteahhitlerimiz yapacak.”

‘BİZ IRKÇILIK YAPMIYORUZ’

“Bir, biz ırkçılık yapmıyoruz. Herkesin kimliğine saygılıyız. İki, Türkiye’nin itibarını düşünüyoruz. İnsanları zorla otobüse bindirdik, gönderdik, onu da yapmıyoruz. Üç, göndereceğimiz insanın can ve mal güvenliğini sağlıyoruz. Dört, göndereceğimiz insan orada para kazanacak” ifadelerini kaydeden CHP liderinin açıklamalarından satır başları şöyle sıralandı:

 'YENİDEN KENDİLERİNİ SAVAŞ ORTAMINDA BULMAMALARI GEREKİYOR'

Bütün alt yapıyı hazırlayacağız. Yeter imi yine yetmez. Buradan gidenlerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması lazım. Yeniden bir savaş ortamında kendilerini bulmamaları gerekiyor. Bunun için de meşru hükümetle oturulacak, protokol yapılacak. Birleşmiş Milletler gerekse devreye sokulacak herkesin can ve mal güvenliği sağlanacak. Yeter mi? Bir şey daha yapmamız lazım.

'HEM BİZ HEM SURİYELİLER KAZANACAK'

Bizim Gaziantepli Kilisli çok sayıda iş insanın orada fabrikası vardı. O fabrikaların yeniden açılmasını yeniden üretim yapmalarını isteyeceğiz. Buradan ham maddesi gidecek, ticaret güçlenecek. Hem biz kazanacağız hem Suriyeliler kazanacak. Bölge kazanacak. Bölgenin kazanması demek bölgenin güçlü olması demektir. Hiç kimsenin unutmaması gerekir; bölgenin en güçlü ülkesi Türkiye’dir. Türkiye dominant olarak bölgede bütün ekonomik gelişmeleri yönlendirebilir.

'ÇOK KOLAY OLMADIĞININ BEN DE FARKINDAYIM'

Buradan giden insanın evi olacak, işi olacak gücü olacak. Arzu ediyorsa bizim ülkemize turist olarak gelebilir. Gelip gezebilir. Hafta sonunu ben Türkiye’de geçireceğim diyebilir. Daha önce hafta sonları bütün lokantalar sınır boyları doluydu. İnsanlar gelir düğünlerini Hatay’da, Antep’te, Kilis’te yaparlardı. Aynı atmosferi yeniden sağlamak zorundayız. Bunu iki yıl içinde gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Düğmeye bastık yarın gerçekleştireceğiz yok.

Bir, biz ırkçılık yapmıyoruz. Herkesin kimliğine saygılıyız. İki, Türkiye’nin itibarını düşünüyoruz. İnsanları zorla otobüse bindirdik, gönderdik, onu da yapmıyoruz. Üç, göndereceğimiz insanın can ve mal güvenliğini sağlıyoruz. Dört, göndereceğimiz insan orada para kazanacak. Bizim fabrikalarda çalışacak böylece herkesin memnun olduğu bir düzeni inşa edeceğiz. Bunu yaparken uzun uzun düşündük, tartıştık. Bu söylediğim iki yıl içinde bunları yapacağız. Bunun çok kolay olmadığının ben de farkındayım. Eminim sizler de farkındasınız. Bölgede başka unsurlar da var. Yani Amerika da Rusya da var. Biz Suriye’nin içiyle değil kendi sınır boylarımızda Suriye’den gelen Suriyeli kardeşlerimizle daha çok ilgileniyoruz ve kendi ülkelerine gönderiyoruz.

‘GİDERİZ KENDİ MEMLEKETİMİZE’ DEDİLER: Bu çerçevede bir çalışma sadece Kilis için Hatay için değil. Türkiye’nin değişik yerlerinde çok zor şartlarda yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz de yararlanacak. Ben bunu söylediğimde İstanbul’da bir grup Suriyeli bana haber gönderdi. Gelip bizi ikna edebilir mi, orada kavga ateş var diye. İstanbul’da Suriye’den kaçıp gelen bazı siyasi partilerin liderleri, kadın kolları, sivil toplum öğütleri temsilcileriyle medyaya kapalı toplantı yaptık. Söylediklerimi aynen anlattım. Söyledikleri aynen şu, siz bunları yaparsanız hiçbirimiz Türkiye’de kalmayız. ‘Gideriz kendi memleketimize’ dediler. Biz burada asgari ücretin yarısına çok zor şartlarda çalışıyoruz dediler.

ORTA DOĞU’DA HERKES KAZANACAK: Biz parti olarak Orta Doğu halklarını akrabamız olarak görüyoruz. Bizim akrabalarımız zaten. Hala kız alıp vermeler var, evlilikler var. Bir kavga değil Orta Doğu havzasını bir barış havzasına döndürebilirsek Türkiye de kazanacak Orta Doğu’da herkes kazanacak. Biz hiç kimsenin kimliğiyle yaşam tarzıyla ilgilenmiyoruz. Herkesin kimliği kendi şerefidir. İnsanların karnının doyması lazım. Bu bölgede insanların huzur içinde yaşaması lazım.

‘ÜLKENİZİ SEVİYORSANIZ CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NE KATILACAKSINIZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis programı kapsamında ‘Üye Katılım’ törenine katıldı. “Sınır Namustur” afişinin önünde konuşan Kılıçdaroğlu sahneye zılgıtlar eşliğinde çıktı.

Herkesin adalete ihtiyacının olduğunu belirten CHP lideri, “Gittiğim her yerde bir vaadim var. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Adalet aynı zamanda yarattığımız geliri hakça bölüşmektir. Birisi kazanırken kimse yatağa aç girmemelidir. Benim de karnım doyacak komşumun da doyacak.

Seçime de işaret eden ve iktidar olacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bütün ön yargılarımızdan arınmalıyız. Oyumuzu kullanırken evlatlarımızı Türkiye’yi düşünelim. Altı genel başkan birlikteyiz. Hepimiz bu memlekette huzur olsun istiyoruz. Komşularınızı akrabalarınızı ikna edin. Kilis’te oylarımız düşük, kabahatli Kilisliler değil biziz. Gelmedik, Ankara’dan nutuklar attık. Şimdi geliyoruz” diye konuştu.

KİLİS’TE 270 YENİ ÜYE

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti’den istifa edenlerin, ilk kez oy kullanacak gençlerin, yer aldığı 270 yeni üyeden bir kısmının CHP rozetlerini taktı.

‘HUZURLARINIZDA GELECEĞİN CUMHURBAŞKANI’

CHP Kilis İl Başkanı Mehmet Akif Perker ise “Huzurlarınızda geleceğin cumhurbaşkanı. Birer cumhurbaşkanı adayı gibi çalışacağız. Hep birlikte çalışacağız her şey çok güzel olacak” dedi.