Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen CHP Gençlik Teşkilatları ile birlikte Güvenpark’tan Anıtkabir’e yürüdü.

“Hak, hukuk, adalet”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atan CHP’li gençler, “Cehlin yıktığını irfanla yapacağız”, “Son kale zapt edilmedi biz varız”, “Biz boykotu iPhone 6 kırarak değil 6. filoyu denize dökerek yaptık” ve “Gençlik iktidara yürüyor” pankartları taşıdı.

Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, “Bu bayram milli bağımsızlık savaşının en önemli adımı. Bugün hep beraber ülkenin siyasal ve ekonomik bağımsızlığını yeniden güçlendirmek için yollara çıktık. Adalet Yürüyüşü bunun en önemli adımıdır” dedi.

CHP lideri “Gazi Mustafa Kemal Atatürk 20. yüzyılın en büyük devrimcisidir. O devrimciye sahip çıkmak herkesin görevidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün dünya saygı duymaktadır. Bayramınız kutlu olsun” ifadesini kullandı.

 ‘BU BAYRAM SIRADAN BİR BAYRAM DEĞİL’

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Bu bayram sıradan bir bayram değildir. Bu bayram milli bağımsızlık savaşının en önemli adımlarından birisidir. 16 Mayıs’ta düşmanları gördükleri zaman ‘Geldikleri gibi gideceklerdir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı bayramdır. Bütün genç arkadaşlarıma seslenmek isterim Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki ilkesi vardır. Siyasi bağımsızlık ve ekonomik bağımsızlık. ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ der. İkinci önemli ilkesi, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça ülke bağımsızlığını koruyamaz’ der. Bugün hep birlikte ülkeyi siyasal ve ekonomik bağımsızlığı yeniden güçlendirmek için yollara çıktık. Adalet yürüyüşü bunun en önemli adımıdır.

kilicdaroglu-26

‘BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ YENİDEN YAŞATACAĞIZ’

İkinci Yüzyıla Çağrı beyannamemizde ikinci yüzyıla Türkiye’yi hazırlamak zorundayız. Beraber, birlikte, kavgasız, omuz omuza, aynı zamanda kararlı, birlikte yürüyerek. Toplumun her kesimini kucaklayarak. 84 milyon insan tek yürek olarak ikinci yüzyılda Türkiye’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini yeniden yaşatacağız.

‘ONLARI BİRLİKTE EZECEĞİZ’

Çetelerin olduğunu biliyorum. Beşli çetelerin, SADAT’ların olduğunu biliyorum. Biz hep birlikte onları ezeceğiz, ezerek yolumuza devam edeceğiz. Bizler, Milli Kurtuluş Savaşı’nı verenlerin çocuklarıyız. Bizler o mücadelenin neferleri olarak yolumuza devam edeceğiz. Gençler, önümüzdeki süreçte sandık gelecek göreceksiniz. Bu ülkenin karanlığını değiştirecek olanlar sizlersiniz. Bu ülkenin bağımsızlığı için en büyük mücadeleyi verecek olan sizlersiniz. Hep beraber mücadeledeyiz.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından gençlerle beraber Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atatürk’ün mozolesine çiçek bıraktı, saygı duruşunda bulundu.