Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısında Anayasa'nın ilk dört maddesini değiştirmek istemekle suçladığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi.  Anayasa'nın ilk dört maddesini AK Parti'nin önde gelen isimlerinin değiştirmek istediğine dair açıklamalara göndermede bulunan Kılıçdaroğlu Twitter hesabından şu mesajı attı:

"AK Parti’nin ileri gelenleri 'Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesini' talep ediyor; Erdoğan, benim söylediğimi zannediyor. Artık sağlık raporu istemek, bir devlet güvenliği meselesi haline gelmiştir. Erdoğan, bağımsız bir kuruluştan, sağlık raporu almalıdır, hem de hemen!" 

Anayasa'da değişmaz maddeler bulunmamasını isteyen son isim Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanvekili ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman olmuştu. Kahraman yeni anayasanın dindar olması gerektiğini savunurken ''Değişmez maddeler anayasaya konmamalıdır. Milletin isteği halinde değiştirilebilir. Millet kendini idare etmek için bir araya geliyor da bir karar veriyorsa demokrasinin gereğini yerine getirmek lazımdır" demişti..

Erdoğan ise grup toplantısında yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu'nu suçlayarak "Biz yeni anayasa diyoruz birileri de gerekirse ilk dört maddeyi de değiştiririz diyerek PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpıyor. Buradan soruyorum; acaba Anayasa'nın ilk 4 maddesini değiştirme fikri tüm CHP'lilerin iradesi midir, Kılıçdaroğlu'nun kişisel fikri midir? Bu CHP'nin iradesiyle ülkemiz için vahim bir sorun var demektir" ifadesini kullanmıştı.