Kılıçdaroğlu, TBB'ni ziyaretinde Okmeydanı'ndaki olayları yorumladı...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TBB'ni ziyaretinde Okmeydanı'ndaki olayları yorumladı: "Erdoğan ülkeyi ateşe atıyor. Müthiş bir kutuplaşma var. Böyle giderse Türkiye'nin geleceği açısından kaygılıyım".

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) ziyaret etti. Ziyaret öncesinde Kılıçdaroğlu ve TBB başkanı Feyzioğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.  

Taraf’ta yer alan habere göre gazetecilerin soruları ve Kılıçdaroğlu'nun yanıtları şöyle:

Başbakan'ın "Polise yönelik şiddet hakkında neden tepki göstermiyorlar" açıklamasına ilişkin yorumunuz nedir?

"Bir diktatöre özgü açıklama. Polis kendi yurttaşına karşı silah kullanmamalı. Ölen kişi bir cenazede başsağlığı dilemek için cemevine giden bir kişi. Hiçbir olaya karışmamış. O ölüyor Berkin ölüyor diğerleri ölüyor. Erdoğan’ın tek dersi var kırılan cam ve çerçeveler. Çünkü o dünya malını önemsiyor. Ölenlere hiç acımadı.

Polise yönelik şiddete de karşıyız polisler de bizim çocuklarımız. Onların görevleri toplumda huzur sağlamaktır. Demokrasilerde protesto en doğal haktır. 1982 anayasasında bile bu en açık şekilde yazılıdır.

MÜTHİŞ BİR KUTUPLAŞMA VAR

Gözden kaçırmayın

İmamoğlu: Van'da eşitlik talebinde bulunan bir kitleyle karşılaştım İmamoğlu: Van'da eşitlik talebinde bulunan bir kitleyle karşılaştım

Şiddete dönüşürse gösteriler polis yine müdahale eder ama silah kullanarak değil. Erdoğan ülkeyi ateşe atıyor. Müthiş bir kutuplaşma var. Eğer böyle giderse Türkiye’nin geleceği açısından kaygılıyım. Kullandığı dil ve üslup kabul edilecek gibi değil.Biz Burakcan’a da Berkin’e de sahip çıkıyoruz. Ölen gencimize de polisimize de sahip çıkıyoruz. Siz vatandaşlar arasında ayrım yapıyorsanız bu olmaz. Nasıl bir Başbakanlık anlayışıdır anlamakta zorluk çekiyorum."

Alevi-Sünni çatışmasına mı gidiliyor? Başbakan'ın size yönelik üslubu hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Ülkeyi yöneten insanların kucaklayıcı bir dil kullanmaları eleştiriye saygı göstermeleri gerekir. Bırakın saygı göstermeyi dinlemeye bile tahammül edemeyen bir yapı var karşımızda. Çünkü iki dudağından çıkan her şeyin doğru olduğuna inanıyor. Bu yapı ülkeyi felakete götürür. Toplumu bölmekten yana bir tavır takındığını çok iyi biliyorum. Bugüne kadar bu tolum bölünmedi çatışmadı. Erdoğan bölmeye çatıştırmaya çalışıyor. Etrafındaki insanların Erdoğan’ı uyarması gerekiyor. Bir dikta yönetiminin Türkiye’de geçerli olduğunu sadece ben söylemiyorum. Bütün dünya bunu görüyor. Böyle bir Başbakanla ilk defa karşılaşıyor Türkiye cumhuriyeti. Kendi toplumunun bir kesiminden intikam almayı beynine yerleştirmiş biriyle karşı karşıyayız."