Kibar Feyzo, Ezo Gelin, Kaçak, Asi gibi birçok film ve dizinin çekildiği Reyhanlı’nın Kavalcık (Harran) Mahallesi’ndeki tarihi konak depremde hasar gördü.

Maraş merkezli depremlerde Türkiye sinemasının kült filmlerinden Kibar Feyzo, Ezo Gelin, Kaçak, Asi gibi birçok film ve dizinin çekildiği Reyhanlı’nın Kavalcık (Harran) Mahallesi’ndeki tarihi konağın bazı duvarları yıkıldı ve çatısı hasar gördü. 

İstifa eden Adıyaman Valisi'nden 'deprem' şiiri İstifa eden Adıyaman Valisi'nden 'deprem' şiiri

Hatay Valiliği tarafından müzeye dönüştürülmesi için başlatılan restorasyon çalışmalarının devam ettiği konağın son durumu havadan da görüntülendi.

Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve artçılarının hala devam ettiği deprem felaketi birçok tarihi yapıya daz zarar verdi. İlçenin önemli turistik yerlerden olan tarihi konak, depremde hasar aldı. Deprem nedeniyle çalışmaların durduğu konağın duvarları yıkıldı, çatısı zarar gördü. Cam kenarlarında ve havuzun yanında ise dökülmeler olduğu görüldü.

1978 yılında çekilen başrolünü Kemal Sunal'ın oynadığı, Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar ve Adile Naşit gibi oyuncuların rol aldığı Kibar Feyzo filminde kurgusal karakter Maho Ağa'nın evi olarak üne kavuşan Fatih Aliye Müderris Konağı'nın Hatay Valiliği tarafından sinema müzesi haline getirilmesi için bir süredir restorasyon çalışmaları yapılıyordu.